Şehir Haberleri

‘Biz Samsun’da Yeniden Doğduk’

Ukrayna Ankara Konsolosu Borys Yasynskyi, 07.01.2019 tarihinde Karadenizde batan Panama Bandıralı Volga-Balt 214 gemisinden kurtulan mürettebat ile birlikte  Samsun Valisi Osman Kaymak’ı ziyaret etti.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Konsolos Borys Yasynskyi, Ukrayna Cumhuriyeti adına Vali Osman Kaymaka şahsında Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini iletti.

Volga-Balt 214 kuru yük gemisinden sağ olarak kurtulan yedi mürettebat da, Hastanede çok iyi şartlarda ve çok güzel hizmetlerle bakıldıklarını ve Samsun halkı tarafından da kendilerine çok yardım edildiğini ifade etti.

Biz Samsun’da yeniden doğduk” diye konuşan mürettebat,Vali Osman Kaymak’a teşekkür edederek  Samsun’a daha güzel şartlarda gelerek ziyaret edeceklerini söyledi.

Ukrayna-Ankara Konsolosu Borys Yasynskyi yaptığı konuşmasında, “Ben Ankara’dan geliyorum. Ne zaman bu olay gerçekleşti, ben hemen Samsun’a geldim. Yedi arkadaşımızın kurtulmasından dolayı çok sevindik ama altı arkadaşımızı da kaybettiğimiz için çok üzgünüz. Çok başarılı ve profesyonel bir şekilde olaya müdahale ederek o an sağ olan bu yedi arkadaşımızı kurtardınız. Bizim vatandaşlarımızı kurtarmak için canlarını tehlikeye atarak bu yedi arkadaşımızın kurtarılmasına vesile olan başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese çok minnettarız. Ülkem ve şahsım adına sizlere çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

Vali Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Başınızdan çok ciddi bir olay geçti. Denizde ölüm kalım savaşı vererek çok başarılı bir operasyonla birlikte kurtarıldınız. Tekrar hepinize çok geçmiş olsun diyorum. Bizim kültürümüzde bir insanı kurtarmak, bütün insanlığı kurtarmak kadar kıymetli ve kutsaldır. Biz buradaki bu yedi arkadaşlarımızın kurtarıldıklarına çok seviniyoruz ama diğer altı arkadaşımızı kurtaramadığımız için de çok üzgünüz. Arkadaşlar, olay bize o sabah 08.10’da bildirildi. Biz hemen en hızlı bir şekilde hava şartlarının kötü olmasına rağmen helikopterlerle birlikte olay yerine intikal ederek o an için hayatta olan yedi arkadaşımızın tamamını kurtardık. 

Bu operasyona katılarak başarılı bir şekilde bu yedi arkadaşımızın kurtarılmalarına vesile olan Sahil Güvenlik Komutanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Kendisi nezdinde bütün ekibini kutluyorum ve tebrik ediyorum. Ayrıca hastaneleri ve 112 Acil Sağlık Helikopter Ambulansını hazır tutarak acil durumlara karşı tedbirli davranan Sağlık İl Müdürümüzü ve ekibini de kutluyorum. Olaylara çok hızlı bir şekilde müdahale ettiler. Bu başarılı kurtarma olayından dolayı emeği geçen bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımıza bundan sonraki yaşantılarında başarılar, sağlık ve mutluluklar diliyorum. İnşallah bundan sonra bu tür sıkıntılar ve olaylar başlarına bir daha gelmez.” diye konuştu.

Bazı olayların dostluğumuzu pekiştirdiğini ifade eden ValiOsman Kaymak, “Bizim kültürümüzde komşu komşunu külüne muhtaçtır diye bir atasözümüz vardır. Allah bu tür olayları insanların başına vermesin. Bizleri bu tür olaylarla karşılaştırmasın. Daha güzel olaylarla bizleri karşılaştırsın. Ülkemiz ve Ukrayna arasında daha güzel ve olumlu olaylarla kardeşliğimiz devam etsin istiyoruz. Bu arkadaşları kurtardığımız için bizler de çok mutluyuz. Diğer arkadaşlarımızın hayatlarını kaybetmelerine çok üzülüyoruz. Ailelerine sabırlar diliyoruz. Hayatını kaybeden altı arkadaşımızdan biliyorsunuz dördünün cansız bedenine ulaşıldı. Diğer iki arkadaşımızı arama çalışmaları devam ediyor ama hava şartlarının da çok kötü olduğunu belirtmek isterim. Arkadaşlar nasıl şu anda kurtarıldıkları için mutlu iseler, bizler de onları kurtardığımız için o kadar mutluyuz. dedi.

Ziyarette ayrıca, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Vekili SG. Alb. Ahmet Bahadır ve İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’da hazır bulundu.

SAMSUN, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir