Kültür-Sanat

Bişkek’te Kırgız-Türk Kültür Merkezi açıldı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Alıkul Osmonov adını taşıyan Ulusal Kütüphane’de Kırgız-Türk Kültür Merkezi’nin açılış töreni yapıldı.

Dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un adı verilen iki ülke arasındaki Kültür Merkezin açılış törenine Kırgızistan’ın Birinci Hanımı Aygül Ceenbekov’a ve Türkiye’nin Birinci Hanımı Emine Erdoğan katıldılar.

Yeni açılan Kırgız-Türk Kültür Merkezi’nde büyük yazarın eserlik hayatı ve yaşamı hakkında genişletilmiş bilgiler, yabancı dillerde yayınlanan yabancı kitaplar, makaleler, röportaj, konuşmalar, belgeler ve fotoğraflar sunuldu.

 

Merkez’de ayrıca yazarın masası, daktilo, kalem, kişisel arşiv ve yazarın eserleri de yer almıştır.

Cengiz Aytmatov adını taşıyan merkez 980 metrekaredir. Buna ek, Merkez’de bir konferans salonu, VIP odası, “Detskiy Mir” (Çocuk Dünyası) adlı köşesi ve okuyucular için bir bilgisayar sınıfı barındırılmaktadır.

Oradaki binalar yenilenmiş ve 14 bin kitap ve bilgisayar için kitaplıklar ile donatılmıştır. Merkeze 3 bin 500 kitap aktarıldı. Dost ülke tarafından verilen destek, Türk halkının Kırgız yazarına dünyaca tanınması ve saygısının bir kanıtıdır.

Binada yer alan “Aytmadov Evreni” adlı bölümde yazarın ebeveynleri ve kardeşleri, sevdiği yerleri, çeşitli dillerde yazılan kitapları, çocukluğu ve gençlik yıllarındaki eserler, yazarın Kırgızların kahramanı olan “Manas” hakkındaki ifadeleri ve çalışmaları, çeşitli sanat alanlarının gelişimine katkısı; edebi ve bilimsel araştırma, yazar hakkında tezler; ünlülerin, yazarların ve çağdaşların yazar hakkında ifadeleri ve hatıraları; Uluslararası Isık-Göl Forumu’nun organizasyonu ve ana dilinin gelişimi üzerine çalışmaları hakkında bilgiler yer almıştır.

Etkinlik katılımcıları ayrıca, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithaf edilen Hatıra Kitabı’na not bıraktılar.

Aytmatov adını taşıyan Kırgız-Türk Kültür Merkezi’nde, sosyo-ekonomik, kültürel, eğitim, insani konular ve turizm konularında faaliyetler yapılacaktır.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Kültür ve Enformasyon Dairesi Başkanı Nuri Şimşekler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Bişkek Koordinatörü Ali Musslu, ünlü yazarın çalışma ve yaşamını geniş bir şekilde ortaya koyan tarihi bir mekânın yaratılmasına büyük katkı sağladı.

http://kabar.kg/tur/news/bi-kekte-k-rg-z-turk-kultur-merkezi-ac-ld/

KAYNAK : ‘Kabar’ Kırgız Ulusal Haber Ajansı

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir