Kültür-Sanat

Bişkek İslam Kültür Başkenti oldu

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, İslam Kültür Başkenti unvanını Medine’den devraldı. Bişkek’in, İslam Kültür başkenti olması nedeniyle resmi bir tören düzenlendi.

Aslan AilemTörende Kırgız kültüründen örnekler sunuldu.

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre,İslam İşbirliği Örgütü, bu yıl Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’i İslam Kültür Başkenti olarak belirledi.

1969’da kurulan İslam İşbirliği Örgütü’nün 2005’de başlattığı uygulama çerçevesinde Bişkek, İslam Kültür Başkenti unvanını Medine’den devraldı. Bişkek bu unvanı 19 Ekim 2014’e kadar taşıyacak.

İSLAM KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

İslam İşbirliği Örgütü bünyesinde 20 Mayıs’ta resmen başlayan süreçte, İslam kültürüne ilişkin faaliyetler artık başkent Bişkek’te yapılacak.

Abdilas Maldıbayev Kırgız Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu büyük salonunda yapılan törende ilk söz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Kamila Taliyeva’nındı.

Laik bir ülke olsa da Kırgızistan’ın İslam İşbirliği Örgütüne tam üye olduğunu belirten Taliyeva, İslam kültürünün ülke tarihinde önemli yeri olduğunu vurguladı.

AYPERİ BEKMİRZAYEVA ile ilgili görsel sonucu

HABER : AYPERİ BEKMİRZAYEVA

BİŞKEK, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir