Türkiye

Birleşmiş Milletler’in Nabzı Atmıyor!

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, “Dünya devletlerinin ‘terör’ü küresel bir tehdit olarak algılamak yerine, kendi çıkarları için kullandıkları bir ‘araç’ haline getirmelerine işaret eden Erdoğan, tüm devletlerin terör örgütlerine karşı ilkeli bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini ifade etti” dedi.

İsmail Çağlar,25 EYLÜL günü Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu için Amerika’da olduklarını  söylerek,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine ‘tüm dünya vatandaşları’ adına konuştuğunu, İlk olarak Birleşmiş Milletler’in hakkını teslim ettiğini, BM’nin 73 yıllık geçmişine atıfla, ‘bugüne kadar küçümsenmeyecek işler yapıldığını’ belirttiğini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN YAPTIKLARINI UNUTMAYIN
Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği ikinci hususun ise Türkiye’nin insani diplomasisi olduğuna dikkat çeken İsmail Çağlar, Türkiye’nin daha adil bir dünya için elinden gelen her türlü çabayı gösterdiğinin altını çizdiğini açıkladı.

İsmail Çağlar, Erdoğan’ın dünya mazlumlarına küresel siyasetin kulak tıkadığı hakikatini bir kez daha dillendirdiğini hatırlatarak; Fakat Erdoğan’ın her zamanki üslubuyla hakikati söylemekten geri durmadığını ifade etti.

Erdoğan’ın, ulusal ve küresel çıkarlar uğruna, haksızlıklar karşısında susan devlet liderlerinden olmadığını b elirterek, daha önce dünya siyaset tarihine altın harflerle kazınan ‘’dünya beşten büyüktür’ tespitini yaptığı gibi bu sefer de BM’nin ‘insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığını‘ belirtti ve BM bünyesinde kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini ifade ettiğini kaydetti.

İsmail Çağlar, Türkiye’nin 4 milyon kişiyi ağırladığını ve Suriye’de oluşturduğu çatışmasızlık bölgelerine her türlü insani yardımı yaptığını belirtiğini, Medeniyetler İttifakı ve İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında Türkiye’nin AfrikaOrtadoğu ve Güneydoğu Asya’da barış, huzur ve adaleti tesis etmek için ortaya koyduğu çabaları dünya liderlerine hatırlattığını söyledi.

Erdoğan’ın Savaştan değil barıştan yana saf tutan Türkiye’nin son olarak İdlib’de büyük katliamların önüne geçtiğini ifade ettiğini açıklayan İsmail Çağlar,  ayrıca Erdoğan’ın, Türkiye’nin Suriye hedefini dostadüşmana ünlediğini; “Membiç’ten başlayarak Irak sınırına kadar olan Suriye topraklarının tamamını teröristlerden temizlemek.” olduğunun altını çizdi. 

TERÖR’Ü ARAÇ HALINE GETİRENLERE UYARI!
İsmail Çağlar, Dünya devletlerinin ‘terör’ü küresel bir tehdit olarak algılamak yerine, kendi çıkarları için kullandıkları bir ‘araç’ haline getirmelerine işaret eden Erdoğan’ın, tüm devletlerin terör örgütlerine karşı ilkeli bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini ifade ettiğini, bu konuda Türkiye’nin yıllardır terör örgütlerine karşı olan amansız mücadelesine değinen Erdoğan’ın, FETÖ terör örgütüne karşı ABD ve bazı Avrupalı devletlerin duyarsız davrandıklarını ve bu durumu bir an önce yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirttiğini ifade etti.

ABD’NİN KONVANSİYONEL YENİ SİLAHİ: DOLAR
“Yeni ittifakların tanımlandığı yeni dünya düzeninde ABD’nin doları konvansiyonel bir silah haline getirdiği gerçeğini de dillendiren Erdoğan” diye anlatan İsmail Çağlar,  ABD’nin dolarını silah gibi kullandığını ve ülkeleri ‘dolar’ üzerinden tehdit ederek, yaptırımlar uyguladığını açık şekilde ifade ettiğini belirtti.

İsmail Çağlar, “Mevcut durum için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BM’deki tüm devletlere ABD’nin önünde bir çağrıda bulunduğu; buna hiç kimse sessiz kalmasın! Erdoğan, ABD’nin malum tutumunun BM’nin 2030 küresel hedeflerine engel teşkil ettiğini belirterek, söz konusu hedeflerin gerçekleşebilmesi için ekonomik kırılma yaşanmaması gerektiğini hatırlattı” diye kaydetti.

BM’NIN NABZI ATMIYOR!

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar yazısının son bölümünde Erdoğan’ın, ‘dünya beşten büyüktür’ şiarını şu can alıcı tespiti ile süslediğini ifade ederek;

İnsanlığın kalbi olması beklenen BM’nin nabzı atmıyor.” Erdoğan bir kez daha tüm dünya liderlerine, görmek ve duymak istemedikleri hakikatleri hatırlattı. Samimi, içten ve cesur bir konuşma gerçekleştirdiğini, doğruya doğru, eğriye eğri dediğini, BM’nin bir türlü hayata geçiremediği misyon ve vizyonun Erdoğan’ın konuşmasında vücut bulduğunu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE
KAYNAK : SETA, TÜHA HABER

İsmail Çağlar

Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir