Dünya

Birleşmiş Milletler raporu: Küresel açlık 3 yıldır artıyor

Dünya genelinde açlık çekenlerin oranı küresel çatışmalar ve iklim değişikliğinin etkisiyle 3 yıl üst üste artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan açlık raporuna göre, Afrika ve Güney Amerika’da açlık 2017 yılında artmaya devam etti. Bu bölgelerde her 9 kişiden birine denk gelen 821 milyon kişi açlıkla yüzleşiyor.

EURONEWS Cindy Holleman ile ilgili görsel sonucu

Dünya Beslenme ve Gıda Güvenliği’nin Durumu adlı raporda, her 8 kişiden 1’ine denk gelen 672 milyon yetişkinin de obez olduğu tespit edildi. 2014 yılında 600 milyon olan obez sayısı böylece 3 yıl içinde 72 milyon artmış oldu.

Raporda 10 yıl boyunca azalan küresel açlığın son 3 yılda sürekli artış göstermesinin dikkat çekici olduğu vurgulandı.

Elde edilen bu veriler, üye ülkeler tarafından kabul edilen 2030 yılında açlığın ortadan kaldırılması hedefine ulaşılmasının tehlikeye girdiğini ortaya koydu.

Raporun yazarlarından ekonomist Cindy Holleman, hava sıcaklığındaki dalgalanma, yoğun ve istikrarsız yağışlar ile değişen mevsimlerin gıda kalitesini etkilediğini söyledi.

EURONEWS Cindy Holleman ile ilgili görsel sonucuAcil eylem çağrısında bulunan Holleman, “Çünkü daha iyiye gitmeyeceğinden endişeleniyoruz. Sadece daha da kötüye gidiyor” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl 51 ülkeden yaklaşık 124 milyon kişi, iklimsel felaketler ve çatışmalar nedeniyle açlıkla yüzleşti. Uzun süren çatışmalarla mücadele eden Yemen, Somali, Güney Sudan ve Afganistan gibi birçok ülke kuraklık ve su baskınlarıyla da karşı karşıya kaldı.

KAYNAK : EURONEWS

 

 

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir