Bilim-Technology

Birleşip Arap Emirlikleri’nin ilk astronotu istasyonu ziyaret etti

UHA HABER / Euronews uzay muhabiri ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano, uzayda yaşadıklarını ve yaptığı deneyleri paylaşıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKEuroNews‘tin haberine göre, Parmitano’nun ekibine Uluslararası Uzay İstasyonu’na Birleşik Arap Emirlikleri’nden astronot Hazzaa Al-Mansoori katıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu Andrew Morgan, “O, ülkesi için Yuri Gagarin veya Alan Shephard. O, kendi ülkesinden ilk. Bu çok önemli bir olay. Bundan dolayı onu istasyonumuzda ağırlamak bizim için onur.” dedi.

ESA astronotu Luca Parmitano ise “Bu, hepimizin için kültürel bir tecrübe aynı zamanda. Mesela bugün öğle yemeğinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden harika özel şeyler yedik, bizim için getirilen.” diye konuştu.

Morgan “İstasyonda üzerinde Arapça yazılı bir uzay yemeği yemek çok güzeldi. Çünkü bir çok ülkeden uzay yemeğimiz var. İtalyan yemeği, Fransız yemeği, Japon, Rus, Amerikan yemeği. Artık şimdi buna ilk kez Orta Doğu’dan bir yemek ekliyoruz”. NASA astronotu Morgan şöyle devam etti: “Hepimiz dokuzumuz birlikte aynı sofrada oturup bunun tadını çıkarabiliyoruz.”

İtalyan astronot, Ay’a iniş gerçekleştiren Apollo görevlerinin 50’nci yıl dönümü olan 20 Temmuz’da Dünya yörüngesinde başlayan 6 aylık Beyond isimli görevi boyunca Euronews’le işbirliği yaparak maceralarını aktarıyor.

42 yaşındaki İtalyan astronot Avrupa’nın en büyük haber kanalının özel muhabiri olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kondisyonu korumak, yerçekimsiz ortamda sağlıklı kalmaktan üst düzey deneyleri gerçekleştirirken karşılan zorluklara kadar merak edilen her konuda bilgiler ve bireysel deneyimlerini paylaşıyor.

 RİYAD / UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir