Bilim-Technology

Birleşip Arap Emirlikleri’nin ilk astronotu istasyonu ziyaret etti

UHA HABER / Euronews uzay muhabiri ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano, uzayda yaşadıklarını ve yaptığı deneyleri paylaşıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKEuroNews‘tin haberine göre, Parmitano’nun ekibine Uluslararası Uzay İstasyonu’na Birleşik Arap Emirlikleri’nden astronot Hazzaa Al-Mansoori katıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu Andrew Morgan, “O, ülkesi için Yuri Gagarin veya Alan Shephard. O, kendi ülkesinden ilk. Bu çok önemli bir olay. Bundan dolayı onu istasyonumuzda ağırlamak bizim için onur.” dedi.

ESA astronotu Luca Parmitano ise “Bu, hepimizin için kültürel bir tecrübe aynı zamanda. Mesela bugün öğle yemeğinde Birleşik Arap Emirlikleri’nden harika özel şeyler yedik, bizim için getirilen.” diye konuştu.

Morgan “İstasyonda üzerinde Arapça yazılı bir uzay yemeği yemek çok güzeldi. Çünkü bir çok ülkeden uzay yemeğimiz var. İtalyan yemeği, Fransız yemeği, Japon, Rus, Amerikan yemeği. Artık şimdi buna ilk kez Orta Doğu’dan bir yemek ekliyoruz”. NASA astronotu Morgan şöyle devam etti: “Hepimiz dokuzumuz birlikte aynı sofrada oturup bunun tadını çıkarabiliyoruz.”

İtalyan astronot, Ay’a iniş gerçekleştiren Apollo görevlerinin 50’nci yıl dönümü olan 20 Temmuz’da Dünya yörüngesinde başlayan 6 aylık Beyond isimli görevi boyunca Euronews’le işbirliği yaparak maceralarını aktarıyor.

42 yaşındaki İtalyan astronot Avrupa’nın en büyük haber kanalının özel muhabiri olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kondisyonu korumak, yerçekimsiz ortamda sağlıklı kalmaktan üst düzey deneyleri gerçekleştirirken karşılan zorluklara kadar merak edilen her konuda bilgiler ve bireysel deneyimlerini paylaşıyor.

 RİYAD / UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir