Gündem

Bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirildi

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

İçişleri Bakanlığından, son bir haftada ülke genelinde yürütülen iç güvenlik operasyonlarında 43 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son bir haftada bölücü terör örgütleriyle mücadele kapsamında Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat, Jandarma Komando Birlikleri ile iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurlarınca bin 502 operasyon düzenlendi.

561 FETÖ şüphelisi gözaltına alındı

Operasyonlarda, bölücü terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla 244, terör örgütü DEAŞ ile irtibatlı oldukları iddiasıyla 28, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele kapsamında 561, sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında da 9 zanlı gözaltına alındı.

Yapılan planlı operasyonlarda, 842’si terör suçları, 167’si düzensiz göç ve 3 bin 601’i uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından olmak üzere 4 bin 610 kişi yakalandı.

Sözde üst düzey 4 terörist etkisiz hale getirildi

Düzenlenen iç güvenlik operasyonlarında 25’i ölü, 8’i sağ, 10’u teslim olmak üzere 43 terörist etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen teröristler arasında İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesinde, kırmızı kategoride “Garzan Kemal” kod adlı Medeni Sayılgan, yeşil kategoride “Demhat Cilo” kod adlı Eyüp Çelik, gri kategoride “Soro Amet” kod adlı Mehmet Rehber Çetin ve “Harun Munzur” kod adlı Maşallah Malazgirt’in de yer aldığı sözde üst düzey örgüt üyeleri de bulunuyor.

Şırnak, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Mardin, Siirt, Tunceli, Van ve Bingöl’de yürütülen operasyonlarda, terör örgütü mensuplarınca kullanılan 61 sığınak, barınak ve mağara ile tuzaklanan 49 el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi.

Güvenlik güçlerince ayrıca 1,5 ton patlayıcı yapımında kullanılan madde, 43 el bombası, aralarında bir füzenin de yer aldığı 40’i ağır ve uzun namlulu olmak üzere 47 silah ile 18 bin 480 muhtelif mühimmat ele geçirildi.

Uyuşturucu operasyonları

Uyuşturucu satıcıları ile kaçakçılara yönelik 2 bin 683 operasyon düzenlendi.

Operasyonlarda 2 ton 677 kilogram esrar, 726 kilogram eroin, 46 kilogram kokain, 300 gram sentetik kannabinoid (bonzai), 2 kilogram metamfetamin, 250 bin 228 uyuşturucu hap, 6 bin 911 kök kenevir bitkisi, 486 bin 746 paket kaçak sigara ve 57 ton 965 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Sokak satıcılarına yönelik okul çevreleri, parklar ve gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde yapılan kontrol ve gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 441 şüpheli gözaltına alındı.

Siber suçlarla mücadele

Bölücü terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/TAK, DEAŞ’ın propagandasını yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren 337 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılarak, tespit edilen 154 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir