Çevre

Bir günde 220 milyon fidan dikildi

UHA HABER / Hindistan’da ormanlık alanları güçlendirmek için seferberliğe gidildi. Uttar Pradesh eyaletinde bir günde 220 milyondan fazla ağaç dikildi. Etiyopya, 224 milyon fidan dikerek dünya rekoru kırmıştı.

Mustafa Kemal ATATÜRKHindistan’da küresel ısınma ile mücadele kapsamında hükümetin yürüttüğü kampanya çerçevesinde bir günde 220 milyondan fazla ağaç dikildi.

Ormanlardan sorumlu bir yetkili olan Bivhas Ranjan kuzeydeki Uttar Pradesh eyaletinde öğrencilerin, siyasetçilerin ve diğer yetkililerin bir araya gelerek orman arazileriyle kara ve tren yolu boyunca ağaç diktiğini ve bu kapsamda 220 milyon fidan dikme hedefine öğleden sonra beş itibarıyla ulaşıldığını açıkladı.

Eyalet Başbakanı Yogi Adityanath da, “Hedefimizi 220 milyon fide olarak belirledik çünkü bu eyalette 220 milyon kişi yaşıyor” diye konuştu.

16 çeşit meyve ağacını da barındıran fidanlarla eyaletteki ormanlık alanlar güçlendirilmek isteniyor. Hindistan’ın hedefi yüzölçümünün üçte birini ağaçlarla kaplamak. Ancak 1.3 milyarlık nüfusu ve gelişen endüstrisi Hindistan’ın bu hedefi gerçekleştirmesini zora sokuyor.

Ağaç dikme seferberliği 60 bini köyler olmak üzere yaklaşık bir buçuk milyon noktada gerçekleştirildi. Eyalette 2016 yılında da 50 milyon agaç dikilmişti.

Etiyopya rekor kırmıştı

Temmuz ayında  224 milyondan fazla fidanın dikildiği Etiyopya’da bir günde ağaç dikme dünya rekoru kırılmıştı, söz konusu rekor denemesi için bazı okul ve hükümet binaları gün boyunca kapalı kalmıştı.

Etiyopya’da Mayıs ayında başlatılan Yeşil Miras İnisiyatifi yıl sonuna kadar ülkede 4 milyar ağaç dikmeyi hedefliyor. Nüfusun hızla artmasına karşılık ekilebilir arazilerin azlığı yoksul Doğu Afrika ülkesinin başlıca sorunları arasında yer alıyor.

YENİ DELHİ, AP, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir