Enerji

Bir ayda Berlin’in bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılandı

Almanya’da yer alan rüzgâr enerjisi santrallerinden sadece Aralık ayında, Berlin’in bir yılık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek miktarda elektrik üretildi.

Mustafa Kemal ATATÜRKAlmanya’da sadece Aralık ayı içerisinde rüzgâr enerjisinden elde edilen elektrik ile Berlin veya Schleswig-Holstein eyaletinin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanabileceği açıklandı.

Almanya’daki Enerji ve Su İşleri Birliği (BDEW) tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayında karada ve denizde kurulan rüzgâr  enerjisi santrallerinden toplamda 15 milyar kilovatsaat elektrik elde edildi.

Bu miktarın 3,7 milyon kişinin yaşadığı başkent Berlin’in veya 3 milyona yakın nüfusuyla Schleswig-Holstein eyaletinin hane tüketiminden sanayiye kadar bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yeteceği ifade edildi.

Açıklamada 2018’de Almanya’daki brüt elektrik tüketiminin yüzde 38’inin yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretildiği aktarılırken, bu oranın bir rekor olduğu vurgulandı. Ancak açıklamada yenilenebilir enerji konusunda Almanya’daki eksiklere de işaret edildi.

Buna göre yenilebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ihtiyaca uygun olarak kullanılabilmesi için elektriği saklama konusunda sıkıntılar yaşanıyor.

Elektrik hatlarının genişletilmesinin hızlanması gerektiğine dikkat çeken birlik, yenilenebilir enerji santrallerinin daha hızlı kurulması gerektiğinin altını çizdi. Birlik aynı zamanda gelecekte güvenli bir elektrik tedariği için yenilebilir elektrik santrallerinin yanı sıra konvansiyonel elektrik santrallerinin de yedek olarak bulunması gerektiğini belirtti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir