Bilim-Technology

Bilim insanları beyin sinyallerini konuşmaya çeviriyor

UHA Haber / ABD’deki Columbia Üniversitesinden bilim insanları, insan beynindeki düşünceleri anlaşılabilir sözcüklere çevirmeyi başardı.

Columbia Üniversitesindeki Zuckerman Enstitüsünden araştırmacılar, bir kişinin beyin aktivitelerini izleyerek duyduğu kelimeleri anlaşılabilir sözcüklere çevirdi.

Independent’ta yer alan habere göre, bu gelişme, konuşma kabiliyetini yitiren insanların düşüncelerini okumaya yarayan bir arayüz oluşturulmasını sağlayabilir.

Üniversitede baş araştırmacı olarak görev yapan Prof. Nima Mesgarani, “Seslerimiz bizi arkadaşlarımıza, ailemize ve çevremizdeki dünyaya bağlamaya yardımcı oluyor. Bu nedenle birinin sesini kaybetmesi çok yıkıcı” dedi.

Bu gücü yeniden kazanmanın bir yolunu bulabileceklerini söyleyen Mesgarani, şöyle konuştu:

Doğru teknolojiyle bu insanlarının düşüncelerinin herhangi bir dinleyici tarafından çözülebileceğini ve anlaşılabileceğini gösterdik. Çalışmamız, konuşma kabiliyetini yitirmiş herkese etraflarındaki dünyaya bağlanma şansını yeniden veriyor.”

Kaynak: Independent

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir