Medya

‘Beyaz Saray CNN Muhabirine Yeniden Yasak Koymayı Planlıyor’

Beyaz Saray, CNN muhabiri Jim Acosta’nın akreditasyon kartını yeniden iptal etmeyi planlıyor. Beyaz Saray’ın muhabirin içeriye giriş iznini elinden almasının ardından mahkeme karara müdahale ederek Acosta’nın binaya girişini tekrar serbest kılmıştı. Ancak Acosta’nın giriş izninin süresi Kasım ayının sonunda sona eriyor.

CNN’e göre Beyaz Saray muhabirin giriş iznini yenilemek istemiyor.

Trump yönetimi iki hafta önce Başkan Trump’ın düzenlediği bir basın toplantısı sırasında Trump’la Acosta arasında yaşanan gerilim nedeniyle muhabirin iznini elinden alarak Beyaz Saray’a girişine yasak getirmişti.

Ancak Trump tarafından atanan Washington’daki federal yargıç kararın Acosta’nın basın özgürlüğü gibi anayasal haklarını ihlal anlamına geldiği hükmüne varmış ve Beyaz Saray’ın yasak uygulamasını durdurma emri vermişti.

Ancak CNN televizyonu Cuma günü kararın çıkmasının ve Acosta’ya giriş izninin yeniden verilmesinin hemen ardından Beyaz Saray’ın iznin süresinin dolacağı 30 Kasım’ın ardından yasağı hemen yeniden yürürlüğe sokacağını söylediğini kaydetti.

Beyaz Saray’ın bu tutumu karşısında CNN, Yargıç Timothy Kelly’den acilen yeni bir duruşma düzenlemesini talep etti.

Ancak CNN’in avukatları Beyaz Saray ve CNN’in konuyu mahkemeye yeniden taşımaya gerek kalmadan kendi aralarında çözmelerini umduğunu belirtti.

WASHINGTON, VOA, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir