Dünya

BDT Zirvesi 2019’da Aşkabat’ta yapılacak

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülke Devlet Başkanları zirvesi 2019 yılında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek.

Zirveyle ilgili olarak Aşkabat (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisine BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev açıklama yaptı.

BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev, Belarus’un başkenti Minsk şehrinde BDT’ye üye ülke temsilcilerinin toplantısının gerçekleştirildiğini ve bu toplantıda Türkmenistan’ın 2019 yılı dönem başkanlığı konseptinin tasarısının sunulduğunu ifade etti.

Bu belgede gelecek sene örgütün dönem başkanlığına üslenecek olan Türkmenistan’da bir dizi etkinlikler düzenleneceği açıklandı.

Lebedev, önümüzdeki yıl Türkmenistan’da BDT Devlet Başkanları Zirvesi’nin Ekim ayında yapılmasının öngörüldüğünü ve bunun yanı sıra Mayıs ayında BDT Hükümet Başkanları toplantısının gerçekleştirileceğini ifade etti.

2018 yılında BDT dönem başkanlığını Tacikistan yürüttü. 29 Eylül’de Duşanbe’de BDT Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleştirildi.

Bu zirveden sonra dönem başkanlığı Tacikistan’dan Türkmenistan’a geçti. Türkmenistan, daha önce de 2012 yılında BDT dönem başkanlığını yapmıştı.

AŞKABAT, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir