Gündem Şehir Haberleri

Bayramda Sakarya’da “norovirüs” vakasına rastlandı

Bayram tatilinin 9 güne çıkmasını fırsat bilen ve Karasu’ya gelen binlerce tatilcilerin kusma, bulantı ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurması sonucu yetkililerce alınan numunelerden “norovirüs” çıktığı bildirildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın edindiği bilgiye göre, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkmasıyla, yakın çevrelerden Sakarya’nın Karasu ilçesine büyük bir tatilci akını oldu ve  nüfusu yaklaşık10 katına çıktı.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde tatilcilerde son günlerde kusma, bulantı ve baş ağrısı gibi şikayetleriyle hastaneye başvurular oldu.

Sağlık yetkilileri, görülen lüzum üzerine ishal vakalarıyla ilgili olarak hastalardan alınan numunelerde yaptıkları inceleme sonuçlarında vakanın “norovirüs” olduğunu  açıkladı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yazılı açıklama

İl Sağlık Müdürlüğünden yazılı açıklama,”Norovirüs”ün yiyecek ve içeceklerle bulaşabildiği gibi, insandan insana temasla da bulaşabildiğini ifade etti.

Açıklamada, “Hastalıktan korunmada güvenli yiyecek ve içecek kullanılması, kapalı içme suyu, yeşil sebze ve meyvelerin kaynatılmış sularla yıkanması ya da sirkeli suda bekletilmesinin son derece  önemli olduğunu belirtilen açıklamada, özellikle hastaların yemek yapım ve dağıtımı gibi işlerden üç gün süreyle uzak durması, hasta olmayanlarla mümkün olduğunca direkt temas etmemesi ve havuzlara girmemesi öneriliyor.

Hasta çıkartıları ile temas eden yüzeylerin çamaşır suyu ile silinmesi önerilen açıklamada, son olarak hastaların şikayetleri geçtikten 48-72 saat sonrasına kadar toplu yaşanılan yerlere gitmemesi, evlerinde dinlenmesi ve SASKİ kontrolünde olmayan mahalle çeşmelerinin kullanılmaması  isteniyor.

İl Sağlık Müdürlüğünden yazılı açıklamasında ayrıca, sağlık kuruluşlarına gelen vaka sayısının 26 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla 4 bin 500 olduğu hatırlatılarak, Sağlık kuruluşlarına başvuran tüm vakaların tedavi ve takipleri yapıldığı, hastanelerde yeterli sayıda personelin görevlendirildiği ve yatış gerektirecek herhangi bir ağır vakın bulunmadığı kaydedildi.

SAKARYA (Karasu), UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir