Gündem

Batı’nın yaptırım kararları ne anlama geliyor?

TÜHA HABER / SETA Enerji Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Kemal İNAT, Türkiye’nin Suriye’de terörle mücadelesinden rahatsız olan Batılı devletlerin birbiri ardına Türkiye’ye karşı yaptırım kararlarını açıkladıklarını söyledi..
Prof. Dr. Kemal İNAT ile ilgili görsel sonucu
Prof. Dr. Kemal İNAT

Prof. Dr. Kemal İNAT, İsveç, Hollanda, Finlandiya, Almanya ve Fransa, Türkiye’ye silah satışını durdurduklarını açıklarken Avrupa Birliği’nin de Barış Pınarı Harekâtı’nı kınama kararı aldığına dikkat çekti.

Amerikan Hazine Bakanlığı’nın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Hulûsi Akar ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Millî Savunma Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı hedef alan yaptırım kararlarını açıkladığını belirten Prof. Dr. Kemal İNAT, ayrıca Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen çelik için söz konusu olan gümrük vergilerinin yeniden yüzde 50’ye çıkarıldığını ve bunların yanında iki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması için yürütülen görüşmelerin  sonlandırıldığını açıkladı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, bu yaptırım kararlarının neden alındığı konusunda ise şunları ifade etti:

“Suriye’den askerlerini çekip ülkesine gerçek meydan okumaların geldiği bölgelere odaklanmak isteyen Amerikan Başkanının bu meseleden dolayı Türkiye’ye yaptırım uygulamak istemediğini biliyoruz. Ama ülkesindeki PYD/PKK destekçilerinin ve Erdoğan karşıtlarının ne kadar yoğun bir çaba içerisinde olduğunu da biliyoruz. Bunların yanında meseleyi Trump’ı iç siyasette yıpratmak için kullanılabilecek bir fırsat olarak görenler de var” dedi.

Amerikan medyası tarafından, Amerikan Başkanının ülkenin “müttefiklerini satan” bir basiretsiz siyasetçi olarak resmedildiğini hatırlatan  Prof. Dr. Kemal İNAT, Müttefik kavramının içini nasıl doldurdukları ya da boşalttıklarının önemi olmadığını,  Önemli olanın bu söylemle birlikte gündem oluşturup Trump üzerinde baskı kurabilmeleri ve bunu da kısmen başardıklarını aktardı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, gelen baskılar karşısında geri adım atan Trump’ın, Türkiye’nin operasyonu durdurmasını talep ettiğini ve yine Türkiye ekonomisini çökertmekten bahsetmeye başladığını, bu tehditlerle de yetinmediğini ve Türkiye’ye karşı yukarıda değinilen yaptırımların uygulanmasına karar verdiğini açıkladı.

Prof. Dr. Kemal İNAT, “Peki bu yaptırımlar Türkiye ekonomisini çökertecek yaptırımlar mı? Kuşkusuz hayır. Aslında yaptırımların Türkiye karşıtları ve PKK/YPG destekçilerinin istediği kadar ağır olmaması, Başkan Trump’ın bu kesimlere karşı direnmeye devam ettiğinin ve bu mesele kapandıktan sonra Türkiye ile sağlıklı bir ilişki geliştirmek istediğinin göstergesi. Ancak Erdoğan karşıtlığından dolayı PKK/YPG destekçiliğine sürüklenenlerin ABD’de geniş bir koalisyona evrilmesi Trump’ın Türkiye konusunda rasyonel bir çizgide kalmasını giderek zorlaştırıyor” dedi.

“Avrupa Birliği’nin tavrına gelince, pazartesi günü yapılan dışişleri bakanları toplantısında bazı ülkelerin çabalarına rağmen Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasına yönelik bir ortak karar alınamadı” diyen Prof. Dr. Kemal İNAT, . bunun, AB’nin de Türkiye ile ilişkiler konusunda temkinli hareket etmek istediğini gösterse de, gerek söz konusu toplantıda alınan kınama kararı gerekse bazı AB üyelerinin Türkiye’yi hedef alan tek taraflı silah ambargosu kararlarının Avrupalı “müttefiklerimizin” her zamanki gibi teröre karşı dayanışmadan yoksun bir tavır içerisinde olduğunun ispatı olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kemal İNAT, Tahmin edilebileceği gibi, harekâtın durdurulmasını ve Türk askerlerinin Fırat’ın doğusundan çekilmesini talep eden AB’nin bu bölgedeki PKK varlığına karşı ise herhangi bir çözüm önerisi yoktu” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin, sınırlarının ötesinde kurulacak bir PKK/YPG devletine razı olmasını istiyorlar” diyen Prof. Dr. Kemal İNAT, böyle bir devletin, kendilerinin de terör örgütü olarak tanımladıkları PKK tarafından kurulacak olmasına dair çelişkiyi ise açıklama zahmetine dahi katlanmak istemediklerinin altını çizdi.

Prof. Dr. Kemal İNAT, ‘Peki, ABD ve Avrupa ülkelerinin bu tavrı Türkiye’ye geri adım attırır mı?’ sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Ankara, kuşkusuz ABD ve Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin daha da gerginleşmesini istemiyor. Ancak onların bu tepkileri yüzünden teröre karşı mücadelesini durdurmak gibi bir seçeneği de söz konusu değil.

Fırat’ın doğusunda yürütülen harekât, bölgede bir terör devleti kurulmasını engellemeye yönelik bir harekâttır ve bu terör devleti, 35 yıldır Türkiye’nin güvenliğine karşı saldırılar gerçekleştiren PKK tarafından kurulmaya çalışılmaktadı”r.

Prof. Dr. Kemal İNAT, “Bu gerçek ortadayken Türkiye’nin teröre karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’ndan geri adım atmaya niyeti yoktur. Her devlet gibi Türkiye de; halkının ve bölgenin güvenliği için attığı bu adımın sonuçlarını hesap etmiştir” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE
ANKARA / UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir