Dünya

Batı Şeria’da Yahudi yerleşkeleri 2019’da yüzde 3 büyüdü

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Batı Şeria’da Yahudi yerleşkeleri 2019’da hızlı bir büyüme kaydetti. Batı Şeria Yahudi Toplumu İstatistik Ofisi adlı bir yerleşim grubu tarafından yayınlanan rapora göre Batı Şeria’daki Yahudi nüfus İsrail’deki demografik artış hızından çok daha fazla yükselerek yüzde 3’lük bir oran yakaladı.

EuroNews’ten  Yalçın ADEMOĞLU’nun Özel Haberi’ne göre, Yerleşke grubu, Amerikan yönetimi ile yakın ilişkiler sayesinde de bu ivmenin 2020’de artacağını kaydetti.

“Buradayız ve hiçbir yere gitmeyeceğiz” diyen grup Başkanı Baruch Gordon, yerleşkelerin tahliyesinin artık uluslararası arabulucular için “uygun bir seçenek olmaktan çıktığını” ifade etti.

Verilerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu’ya barış planı “Yüzyılın Anlaşması”nı açıklayacağı gün yayınlanması dikkat çekti.

İsrail’de nüfus artış hızı yüzde 1,9, yerleşkelerde yüzde 3,1

İsrail İçişleri Bakanlığı’nın verilerine dayandırılan rapor, Batı Şeria’da Yahudi kolonilerinin 1 Ocak itibarıyla 449 bin 508 kişiden yüzde 3,1’lik artışla 463 bin 353 kişiye ulaştığına işaret etti. Bu oran İsrail’in nüfus artışının 1,2 puan üzerinde bulunuyor zira ülke nüfusu geçen sene yüzde 1,9 artış göstermiş ve 9 milyon 136 bin kişiye ulaşmıştı.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal edilmiş topraklar olarak gören Filistin, Filistin topraklarındaki tüm yerleşkelerin “hukuk dışı” olduğunu belirtiyor.

Doğu Kudüs’ü ilhak eden İsrail tüm şehri başkenti olarak kabul ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump’ın Orta Doğu planını açıklamasının ardından Batı Şeria’nın büyük bir kısmını ilhak edeceğini açıkladı.

Uluslararası kamuoyu her iki bölgeyi de işgal edilmiş olarak kabul ediyor ve yerleşkelerin yasa dışı olduğunu belirtiyor. Fakat büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Trump yönetimi geçen kasımda bu yerleşkelerin yasa dışı kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Amerikan barış planının mimarlarından İsrail Büyükelçisi David Friedman’a göre Amerika’nın barış planında yerleşkelere verdiği destek, İsrail’in ilhak planlarına devam etmesinin önünü açmış oluyor.

HABER : Yalçın ADEMOĞLU & Tel Aviv

[UHA Haber Ajansı, 04 Şubat 2020]
Benim Adım Melek banner
Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir