Medya

Batı Medyasının Kurumsal İmajının Türkiye’deki Temsili

UHA HABER / Türkiye’nin saygın, güvenilir bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, SETA’nın “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR ile ilgili görsel sonucuDoç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Ülkemizde de BBTürkçe, Deutche Welle, Amerika’nın Sesi, Independent, Rus Sputnik Ajansı, Euronews, Çin CRI’nin ofisi olan ve Türkçe yayın yapan belli başlı medya kuruluşları gibi Türkiye’nin de başka ülkelerde ve dillerde yayın yapan kamu ve özel yayıncıların bulunduğunu söyledi.

Aslında hepsinin amacının aynı olduğunu ifade eden Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, etki oluşturmak istediklerini, kendi ülkeleriyle alakalı gelişmeleri başka dilleri konuşan takipçilerine aktarmak, böylece haberleri kendi perspektiflerinden sunmak olduğunu hatırlattı.

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Ve tabii faaliyet gösterdikleri ülkede etkili olmak istiyorlar. Yoksa kara kaşımız kara gözümüz kimsenin umurunda değil! Ve bunu yapmaya hakları var” değerlendirmesinde bulundu.

“Kanunlar çerçevesinde herkes yayın yapabilir” diyen Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR,  Türkiye de yabancı medya kuruluşlarının Türkiye’de faaliyet göstermesine izin verdiğini, Türk gazetecilerini çalıştırabildiklerini veya yabancı uyruklu gazetecilerin de gerekli izinleri alarak Türkiye’de mesleklerini icra edebildiklerinin altını çizdi..

Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, kendilerinin de bu etki oluşturma işini nasıl yaptıklarını merak etmeye, soru sormaya ve ulaştıkları cevapları başkaları ile paylaşmaya hakkaları olduğunu ifade etti.

“SETA benim de yazarları arasında olduğum Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlıklı bir çalışma yayınlayarak bu işi yaptı” diyen Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, “Merak ettik; acaba bu medya kuruluşları 15 Temmuz darbe girişimi dahil yakın zamanda Türkiye’nin başına gelen olayları nasıl haberleştirmiş.Dikkatimizi çekti; bu kuruluşlarda çalışan gazetecilerin önemli bir kısmı daha önce BirGün, Evrensel, Sol gibi marjinal gazetelerde çalışmış” dedi

SETA Medya Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. İsmail ÇAĞLAR, şöyle devam etti:

“Soru sorduk; acaba bu medya kuruluşları ve gazeteciler Türkiye’yi hedef alan bir terör saldırısından sonra taziyelerini paylaşıp, terör örgütünü lanetlemişler mi?

Karşımıza çıkan tablo ise şuydu; çok sesli ve tarafsız habercilik yaptığını iddia eden bu medya kuruluşlarının önemli bir kısmı marjinal bir Türkiye karşıtlığı içerisinde. Aralarında işini yapan gazeteciler de var ama hiç de az olmayan sayıda gazeteci ise başka işler peşinde. Tüm bu bulguları raporumuzda paylaştık. Tahmin ettiğimiz üzere yoğun bir tepki aldık. Destek ve teşekkürlerini ifade edenler oldu. Makul eleştirilerini dile getirenler oldu. Ama hepsinden fazla saldırıya maruz kaldık. Her zamanki gibi üste çıkmaya çalıştılar. Gazetecileri fişlemişsiniz dediler.

Oysa biz kimse hakkında gizli bilgi toplamadık. Kamuya açık bilgileri, çoğunlukla adı geçen gazetecilerin kendi hazırladıkları özgeçmişinden topladık. Saldırıyorlar çünkü sobelendiler. Yaptıklarının gazetecilik olmadığının açık seçik gösterilmesinden rahatsız oldular.

Kendi çapında saygınlığı olan uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye uzantılarının marjinal ideolojilerce esir alındığının gösterilmesi hoşlarına gitmedi.
Sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz!”.

HABER : Ataner YÜCE

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir