Gündem

Başsavcılıktan iki Suudi yetkili hakkında yakalama talebi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini planladıkları gerekçesiyle iki Suudi yetkili hakkında yakalama kararı talep etti.

Mustafa Kemal ATATÜRKİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Suudi Arabistan veliaht prensinin en yakın danışmanlarından Saud el Kahtani ve istihbarat görevlisi General Ahmed el Asiri hakkında gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini planladığı şüphesiyle yakalama kararı talep etti.

Ajansların Türk yetkililere dayandırdığı haberlere göre savcılık el Kahtani ve General Ahmed el Asiri’nin 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda Kaşıkçı’nın öldürülmesini planlayanlar arasında bulunduğuna yönelik “güçlü şüphe” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

El Asiri ve El Kahtani Ekim ayında Suudi Arabistan tarafından görevlerinden alınmışlardı.

Türk yetkililerden birinin “Savcılığın Asiri ve Kahtani hakkında tutuklama talebi, Suudi yetkililerin bu kişiler hakkında resmi bir adım atmayacağı varsayımına dayanıyor” dediği aktarıldı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha çıkamamıştı. Riyad, Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmiş, ancak talimatın kim tarafından verildiğini açıklamamıştı.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir