Türkiye

Başbakan Yıldırım: Parlamenter sistem vaadini gerçekleştirme şansı yok

https://cdn.yenisafak.com.tr/reklam/4haziranakpartiwebmasthead/955X250/images/955x250-image.jpg

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin parlamenter sisteme dönme iddiası için, bunu yapma şansı olmadığını söyledi.

Başbakan Yıldırım, CNN Türk’te “Seçime Doğru Özel” programında soruları yanıtladı.

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, seçim manifestosunu açıkladığında “Yeni ve çağdaş bir anayasa yapılarak, kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü bir parlamenter rejim oluşturulacaktır. Yerel yönetimler güçlendirilecektir.” diyerek parlamenter sisteme geri dönüleceğini vaat etmişti.

“Açsın seçim beyannamelerine baksın”

Başbakan Yıldırım, İnce’nin bu vaadi için “Yapma şansı yok” dedi.

“Muharrem İnce eğer cumhurbaşkanı adayı olarak bu vaatleri veriyorsa, bir yandan da ‘parlamenter sisteme döneceğiz‘ diyorsa, bunları yapma şansı yok. Açsın seçim beyannamelerine baksın. Bilmiyor, çünkü seçim beyannamesini parti başkanı açıklıyor. Orada cumhurbaşkanının temsili makam olduğu yazıyor. Temsili makam olan cumhurbaşkanı nasıl bu işleri yapacak. İkisinden biri yanlış. Ya parlamenter sisteme dönme iddiası yanlış, yahut da söylenen bu vaatlerin hiçbirinin gerçekleşme şansı yok.”

“Partim nasıl bir görev veriyorsa o görevi aşkla yaparım”

Yıldırım, birinci derecedeki işinin İzmir’e daha çok zaman ayırmak olduğundan bahsetti.

“Ben bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım, bundan sonra da böyle bir talip olma durumum yok. Partim ne gerekiyorsa, nasıl bir görev veriyorsa ben o görevi büyük bir aşkla yaparım. Milletimizin vereceği her tür sorumluluğu yaparım. İzmir benim seçim bölgem, İzmir’den milletvekili adayıyım. İzmirliler tekrar bana güvenlerini gösterirse birinci derecedeki işim İzmir’e daha çok zaman ayırmak.”

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir