Türkiye

Başbakan Yıldırım, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile görüştü

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Başbakan Binali Yıldırım, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov görüşmesi, Çankaya Köşkü’nde basına kapalı olarak gerçekleşti.

İkili görüşme 25 dakika sürdü.

Yıldırım, görüşmenin ardından Ceenbekov onuruna öğle yemeği verdi.

Görüşmede, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yapmasından duyulan memnuniyet iletildi.

Türkiye ve Kırgızistan’ın iki kardeş ülke olduğu ve bu ilişkilerin çok daha ileri götürülebileceği belirtilen görüşmede, bunun için Türkiye’nin, Kırgızistan’ın FETÖ varlığına karşı somut adımlarını bir an önce görmek istediğinin altı çizildi.

Ticarette 1 milyar dolar hedefi

Görüşmede ayrıca, Türkiye’nin güçlü ekonomisi ile Kırgız kardeşlerine desteğini arttırmaya hazır olduğuna işaret edilerek, ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarma hedefine bağlı olunduğu belirtildi.

Ekonomik kalkınmanın motoru olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) etkinliğinin artırılması için iki ülkenin bir ortaklık kurabileceğine dikkati çekilen görüşmede, iki ülke arasındaki karşılıklı uçak seferlerinin artırılmasının da ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sağlayacağı kaydedildi.

“Hassasiyeti anlıyorum”

Konuk Cumhurbaşkanı Ceenbekov da FETÖ’yle mücadele konusundaki hassasiyeti anladığını belirterek, Türkiye-Kırgızistan ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği önemi vurguladı.

Ceenbekov, ziyarette kendisine gösterilen misafirperverlik için teşekkürlerini iletti.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir