Türkiye

Başbakan Yıldırım: Hava sahasını bugün itibarıyla açıyoruz

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

Başbakan Binali Yıldırım, “Kuzey Irak referandumu sonrası hava sahasını kapatmıştık. Bugün itibarıyla hava sahamızı açıyoruz.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yıldırım, “Kuzey Irak referandumu sonrası hava sahasını kapatmıştık. Bugün itibarıyla hava sahamızı açıyoruz. Bundan böyle Türkiye’den veya Avrupa’dan Erbil’e sivil amaçlı ticari uçuşlar gerçekleştirilebilecek. Ancak bu sadece Erbil’le ilgili. Süleymaniye’ye herhangi bir uçuş gerçekleşmeyecek.” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

Dövizdeki hareketlilik

Kurlardaki değişkenlik geçici bir durumdur. Malum Türkiye’nin dünyaya açık bir ekonomisi var. Zaman zaman dalgalanmalar olabilir. Bunların etkileri de sınırlıdır ve geçicidir. Dolayısıyla asıl olan orta ve uzun vadede ekonominin sağlıklı bir şekilde işlemesidir.

Bugün malum işsizlik ile istihdam ile ilgili veriler açıklandı. Orta vadedeki plana uygun şekilde istihdama katılımda çok önemli yüzde 52-53 oranında bir oran katılım olmasına rağmen geçen sene önemli ölçüde istihdama istihdam sağlayıcı düzenlemeler yaptık. Bunun sonuçlarını da gördük. Dolayısıyla Türkiye’de bir yandan işbirliğine katılım artıyor. Bir yandan da katılanlara işbulma konusunda hükümetimizin düzenlediği çok önemli çalışmalar var. Ekonomimiz ile ilgili zaman zaman değerlendirme kuruluşları zaman zaman bir takım spekülasyonlar hiçbir şekilde Türk ekonomisinin gidişhatını olumsuz yönde etkilemez. Bütün makro ekonomik göstergeler gayet iyidir. Bütçe gelirlerimiz planlananın üzerinde seyrediyor. Bu sene kurulan şirket sayısı bir önceki yıla göre artmış vaziyette. Kapasite kullanım oranı artmış vaziyette. Çok yakında da Özel Süper Teşvik dediğimiz teşvik sistemi de kamuouyuyla paylaşmış olacağız. Diğer yandan Doğu ve Güneydoğu ile ilgili altıncı bölge artı teşvik sistemini de yürürlüğe koyduk. Dolayısıyla ekonomi açısından herhangi bir tereddüte mahal yoktur.

ABD ile Patriot görüşmeleri

Türkiye NATO üyesi bir ülke. Dolayısıyla NATO’nun sınırları Türkiye’nin güney sınırlarından başlıyor. Türkiye’nin güney sınırlarını teminat altına alacak her türlü ortak çalışmaya biz sıcak bakıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, Suriye bölgesinde bir takım yanlışlarına rağmen hala bizim müttefikimizdir. NATO’da ortağımızdır o bakımdan NATO müttesabatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz. Bu bakımdan Patriotlar NATO ile uyumlu diğer savunma sistemlerine yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bunlar S-400’lerin bir alternatifi değildir. S-400 bağımsız NATO sisteminden müstakil bir savunma sistemidir. Türkiye bu konuda kararını zaten vermiştir. Bu Patriot ve diğer savunma sistemi ile ilgili talebi ve düşüncelerimizi ortadan kaldırmıyor.

“Tehdit nereden gelirse gerekli müdahaleyi yaparız”

Türkiye, terör tehdidi karşısında herhangi bir zaman ve yerle sınırlı olmaksızın mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Malum Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, zaman zaman da Kuzey Irak bölgesine havadan karadan operasyonlarımız gerçekleşiyor. Bundan sonra da tehdit nerede gözükürse, nerede belirgin hale gelirse o noktalara da gerekli müdahaleyi, operasyonu yapma hakkımız saklıdır.

“Erbil’e uçuşlar için hava sahamızı açıyoruz”

Bundan böyle Türkiye’den veya Avrupa’dan Erbil’e sivil amaçlı ticari uçuşlar gerçekleştirilebilecek. Ancak bu sadece Erbil’le ilgili. Süleymaniye’ye herhangi bir uçuş gerçekleşmeyecek.”

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir