Türkiye

Barolar Feyzioğlu’na güven oylaması için harekete geçti

UHA HABER / Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu’nun yönetiminin açıklama ve kararlarının kendilerini temsil etmediğini belirten barolar, Feyzioğlu’na karşı güven oylaması yapmak istiyor.

İstanbul Barosu’nun girişimiyle TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun başkanlığındaki yönetimin karar ve açıklamalarına karşı olan barolar genel kurul toplantısı yapılması için karar alma hazırlığında. İstanbul Barosu, yönetim kurulunu olağanüstü genel kurul gündemiyle toplantıya çağırdı.

İstanbul Barosu avukatlarından Avukat Kemal Aytaç, Türkiye’deki 79 barodan 10’unun yönetim kurulu kararıyla olağanüstü genel kurul toplantısı yapılabilmesini sağlayabileceğini belirtti.

Aytaç, ancak burada mevzuattaki açık nedeniyle sorunun, seçimli olağanüstü genel kurul yapamamak olduğunu ve güven oylamasıyla TBB Başkanlığında görev değişikliğine gidilmesinin hedeflendiğini söyledi.

İstanbul Barosu’nun en fazla delegeye sahip baro olduğunu hatırlatan avukat Aytaç, alınacak kararla diğer barolara da çağrı yapmış olacaklarını ifade ederek en az 20 baronun bu çağrıya uyabileceğini dile getirdi.

Fevzioğlu’a karşı güven oylaması için yapılması planlanan  olağanüstü genel  kurul toplantısında İstanbul Barosu ve Antalya Barosu’nun ardından Ankara Barosu’nun da katılabileceği belirtiliyor. Ankara Barosu’nun da olağanüstü genel kurul gündemiyle bugün toplandı. Bu konuda karar almaları bekleniyor.

İstanbul Barosu’na bağlı avukat Gökmen Yeşil de olağanüstü genel kurulun toplanması ve Feyzioğlu’na yönelik bir güven oylaması yapılması ve Feyzioğlu’nun güven oyu alamaması durumunda “meslek etiği” açısından görev yapamayacağını ifade etti.

“Feyzioğlu’na mesaj veriliyor”

Yeşil, TBB ile ilgili yasal mevzuatta olağanüstü seçimli bir genel kurul yapılmasına olanak veren hükümler bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Yeşil’e göre barolar, Feyzioğlu’na “Biz Türkiye’de hükümetin temsil ettiği siyasi anlayışı kabul etmiyoruz, uzak duruyoruz” mesajı vermek istiyor.

TBB’nin en yüksek organı olan genel kurul, delegelerden oluşuyor. Olağanüstü genel kurul toplantısı yapılabilmesi için baroların delegelerinin oy vermesi gerekiyor.

Türkiye’de bazı barolar sık sık TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun açıklamalarından rahatsızlık duyduklarını dile getirmiş ve baroların siyasi ideolojilerden bağımsız olması gerektiğini vurgulamışlardı.

Son olarak 2 Eylül’deki 2019-2020 Adli Yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir törenle yapılacak olması 52 baronun tepkisine yol açmıştı. Barolar, yargı bağımsızlığının kalmadığını belirterek törenin Saray’da yapılmasını boykot etmişlerdi. Aynı törene TBB Başkanı Feyzioğlu ise katılmıştı.

İSTANBUL, DW, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir