Gündem

Barış Pınarı Harekatı’nın perde arkasına TRT Haber ulaştı

UHA HABER / TSK, Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı. Operasyonun perde arkasına TRT Haber ulaştı.

Rasim Kılıç ile ilgili görsel sonucuTRT Haber’de yer alan haberde, TSK, Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı.

TRT Haber muhabiri Rasim Kılıç, güvenlik kaynaklarından edindiği Barış Pınarı Harekatı’nın perde arkasını canlı yayında aktardı.

Operasyon şaşırtma ile başladı

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları Kandil’e yönelik bir operasyon için havalandı. Gelen emir ile jetlerin yönü bir anda Suriye’deki terör hedeflerine çevrildi. Operasyonun başlaması ile birlikte jetler terör hedeflerini vurmaya başladı.

Harekat sivil hassasiyet nedeniyle gündüz yapıldı

Türkiye son 1 yıldır Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu planlıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sık sık PKK/YPG’li teröristlere yönelik “Bir gece ansızın gelebiliriz.” mesajını veriyordu. Bu yüzden operasyonun gece saatlerinde başlayabileceği görüşü kamuoyunda hakimdi. TSK’nın Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı’nda da en hassas olduğu konulardan bir tanesi de sivil hassasiyeti. Sivil hassasiyeti nedeniyle gece saatlerinde planlanan operasyon gündüz saatlerine çekildi.

Barış Pınarı Harekatı'nın perde arkasına TRT Haber ulaştı ile ilgili görsel sonucu

Vurulan hedefler bir yıllık istihbaratla oluşturuldu 

TSK, 1 yıldır operasyon için hazırlanıyordu. Bu süre zarfında istihbarat birimleri sahadan istihbaratı toplayarak hedefleri belirledi. TSK, Barış Pınarı Harekatı’na başlamadan önce Suriye’nin doğusunda sınırın Suriye tarafında ne nerede aslında hepsini biliyordu. Teröristlerin hazırlıkları, kazdıkları hendekler, tüneller, silah ve mühimmat depoları tek tek belirlenmişti. Böylece harekat başlayınca o koordinatlara nokta atışı yapıldı. Sivil hassasiyeti göz önünde bulundurularak terör örgütünün sivil yerleşim yerlerinde karargah olarak kullandığı noktalar da tespit edildi.

Barış Pınarı Harekatı'nın perde arkasına TRT Haber ulaştı ile ilgili görsel sonucu

Asker sahadan talep ediyor, terör hedefleri anında vuruluyor

İstihbarat akışı süratli bir biçimde gerçekleşiyor. Sahadan anlık istihbaratlar Hava Kuvvetleri ile paylaşılıyor. Asker sahada talep ettiği anda jetler hemen havalanarak terör örgütünün olduğu koordinatlar vuruluyor.

Barış Pınarı Harekatı, TSK’nın en çok hazırlandığı operasyon olarak tarihe geçecek.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir