Türkiye

Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye katkı

UHA HABER / Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’deki Baraj ve göletlerde gerçekleştirilen su ürünleri üretiminin ekonomik değeri yıllık yaklaşık 940 milyon lirayı bulduğunu açıkladı.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Bakan Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamasında, Türkiye’nin gıda güvenliğinin teminatının, baraj ve göllerin tarımsal sulamayla olduğunu ifade etti.

2018’de 110 bin ton su ürünü üretimi yapıldı

Türkiye’deki Baraj ve göllerin aynı zamanda balıkçılık faaliyetlerine de zemin hazırladığını söylen Bakan Bekir Pakdemirli, bu çerçevede DSİ’nin kullanımında bulunan baraj ve göletlerde gerçekleştirilen su ürünlerinin üretiminin ekonomik değerinin yıllık olarak yaklaşık 940 milyon lirayı bulduğunun altını çizdi

Pakdemirli, baraj ve göletlerde yürütülen yetiştiricilik faaliyetleri neticesinde 2018’de 110 bin ton su ürünleri üretimi yapıldığını belirterek,  ticari avcılık yoluyla üretime açılan 179 baraj gölünde geçtiğimiz  yıl 14 bin ton çeşitli türde su ürünü elde edildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, DSİ’nin uygun gördüğü baraj gölleri ve göletlerde özel sektör tarafından yetiştiricilik faaliyetlerinin yapılabildiğini de hatırlattı.

Baraj ve göletlerde 30 farklı balık türü

Türkiye’deki baraj ve göletlerde ekonomik değeri olan yaklaşık 30 farklı balık türünün de  bulunduğunu açıklayan Bakanı Pakdemirli açıklamasında, “Bu doğal türlerin desteklenmesi ve balıkçılık faaliyetlerinden yüksek gelir elde edilmesi maksadıyla DSİ’ye ait 7 Su Ürünleri İstasyonu’nda çalışmaların yürütüldüğünü, bu istasyonlarda yılda yaklaşık 30 milyon pullu sazan ve 2 milyon civarında da şabut balığı üretildiğini kaydetti.

Bakanı Pakdemirli “Yine ekonomik değeri yüksek olan Karaca mersini ve sivriburunun anaç adayı olarak bakım ve besleme çalışmalarına Amasya-Yedikır ve Bolu-Gölköy Su Ürünleri istasyonlarında devam ediliyor” dedi.

Barajlara 575 milyon balık bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etütleri tamamlanmış ve stok tespiti yapılmış baraj göllerinde DSİ tarafından belirlenen program dahilinde düzenli balıklandırma yapıldığının altını çizerek, DSİ tarafından bugüne kadar 235 baraj gölü ve çok sayıda gölete değişik türde toplam 575 milyon balık bırakıldığını kaydetti.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir