Kültür-Sanat

Balkanların ortasında, Zagreb’de 80’ler Müzesi’nden

Yarısı ekranı kaplayan dantel örtülerin serili olduğu tüplü televizyonlar, yemek takımlarını sergileyen ahşap vitrini öne çıkaran salon takımı, iri gövdeli ve çift kasetçalarlı teypler, kasnağı genellikle kahverengi ahşaptan minderli kanepeler.

Mustafa Kemal ATATÜRKİlk modeli 1982’de çıkan kişisel bilgisayarların atası Commodore, dijital kuşağın müzik dinlemeyi hayal edemeyeceği Walkman kasetçalar, mutfakların ‘dönem ruhu’ emaye tencereler, sayfalarında buluşulan heavy metal ve rock müzik dergileri.

Süperstarların kalın bağcıklı Conversleri ile kapağa çıktığı gençlik magazin dergileri, erotik fotoğraflar basılı takvimler, sigaralıklar, sehpa örtüleri, video oyunları, atari, likör takımları, porselen demlikler, kalın şeritli havlu çoraplar, fincanlar.

Fotoğraflar: Devrim Hacısalihoğlu

Dünyanın olanca yıkıcılığı, bütün debdebesi, türlü çelişkileriyle geride bıraktığı, Türkiye’nin bir hışımla yaşadığı 1980’li yıllardan tüketim kültürüne dair bir fikir veren, gündelik yaşamın popüler eşyaları bunlar.

Devrim Hacısalihoğlu

Eşyaların benzerleri bizde olduğu gibi Tito’nun Yugoslavyasında da kullanılmış.

Devrim Hacısalihoğlu

1980’ler: Görüntünün söz karşısında egemenliğini ilan etmeden önceki yaşamın izleri

1980’li yılların, görüntünün söz karşısında egemenliğini ilan etmesine az bir zamanın kaldığı o günlerin, hepimizin gündelik hayatına damga vuran bu eşyalardan pek çoğu, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, 80’ler Müzesi adıyla açılan bu müzede sergileniyor.

Gündelik araç gereç ve makinlerin basitliği, “insanlıktan çıkmayan” teknolojisi, Balkanların tanıdık havası, sergi birimlerinde kadife kordonlar ya da cam koruyucular olmadan eşyalara dokunabilmeniz mekanı bir samimiyet müzesine çevirmiş gibi.

Devrim Hacısalihoğlu

Gösteri dünyasının bugünle kıyaslığında, hepimizin teslim edeceği naifliği, pek çoğumuzu gülümseten anıları canlandırıyor.

Fotoğraflar: Devrim Hacısalihoğlu

Zagreb’in tarihi yerleşim bölgesinde en eski caddelerinden Radiceva Caddesi’ndeki (No:34) müze haftanın her günü 10.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık.

Devrim Hacısalihoğlu

ZAGREP, EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir