Gündem

Bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi

Bakanlıkları birleştiren KHK yayımlandı. Bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi.

Yeni sistem ile başbakanlık makamı ortadan kalkıyor. Bakanlar Kurulu’nun da yapısı değişiyor. Başbakan Yardımcılığı kaldırılıyor.

Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bazı bakanlık ve kurumların teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunlar yürürlükten kaldırıldı. Bakanlık sayısı azaldı ve 26’dan 16’ya indirildi.

Maliye Bakanlığı yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı kuruldu. Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birleştirildi.

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oldu. Genelkurmay Başkanı’nın görev ve yetkilerine dair kanun kalktı. MİT Müsteşarı ibaresi MİT Başkanı oldu.

Birleştirilen diğer bakanlıklar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı ile, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birleşerek tek bir bakanlık olacak.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 9 kurul geliyor

Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı çatısı altına girecek. Yeni sistemde, Cumhurbaşkanına bağlı kurullar, politika üretme araçları olarak görev yapacak.

9 yeni kurul oluşturulacak. Bu kurullar, her alanda stratejik ve uzun vadeli vizyonlar belirleyecek, bakanlıklara yol gösterecek.

İşte o kurullar

Bunlar, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir