Ekonomi

Bakan Sarıeroğlu: İŞKUR’a 1750 kişi alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 1750 iş ve meslek danışmanı ile İŞKUR ofis çalışanı alınacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çalışma hayatını dizayn eden tüm mevzuatların elden geçirildiğini ifade ederek, günümüzde yeni mesleklerin, gelecekle alakalı perspektiflerin ortaya çıktığını anlattı.

Bakan Sarıeroğlu, 16 yıl boyunca kronik sorun haline gelmiş birçok konu hakkında çözüm ürettiklerini dile getirerek, bundan sonraki süreçte de çalışmaları aynı kararlılık ve bakış açısıyla sürdüreceklerini aktardı.

Önemli dönemlerden geçildiğini, uluslararası arenada ve küresel boyutta yaşanan dalgalanmalar olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, “Bizim hükümet olarak son 16 senede ortalama 5,8 büyüme performansıyla süregelen bir serüvenimiz ve başarı hikayemiz var. İstihdama güçlü yansımaların olduğu, ihracat rekorları kırdığımız, Türkiye’nin dünyanın parlayan yıldızı haline geldiği bir süreci yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Aynı performansımızı sürdürme konusunda kararlıyız. Gerek para gerek mali politikalarımızda bugüne kadar ortaya koyduğumuz aynı kararlı çalışmaları, politikaları taviz vermeden sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir seçim sürecine girildiğini, 24 Haziran’ın Türkiye açısından tarihi bir dönem olduğunu belirten Sarıeroğlu, AK Parti olarak hiçbir zaman popülist bir yaklaşım içinde olmadıklarını, 16 yıl boyunca nasıl bir bakış açısı ortaya koydularsa aynı bakış açısıyla devam ettiklerini anlattı.

Meclis’te görüşülmeye başlanılan ve hem emekliler hem de iş dünyasıyla ilgili yeniden yapılandırmayı içeren paketin ilk bölümünün tamamlandığını hatırlatan Sarıeroğlu, “Paketin sanki harcamalarda bir artış varmış, sanki farklı bir süreç varmış gibi bir algıya sebep olmasına yönelik bazı girişimler oldu. Böyle bir şey söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

“Güçlü bir ülkeyiz, bugüne kadar çok badire atlattık”

Bakan Sarıeroğlu, göreve başladıkları ilk günden itibaren yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgi vererek, reformları gerçekleştirirken, ilgili tüm taraflarla görüşme halinde olduklarını vurguladı.

Seçim takvimine girmiş olmayla birlikte yaptıkları hazırlıkların bir kenara konulmasını arzu etmediklerini, kısa süre içerisinde hayata geçirebilecekleri çalışmalar için Sağlık ve Maliye bakanlıkları ile güçlü çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

“Önümüzdeki dönemde kararlı, istikrarlı politikalarımızla, mali disiplinimiz çerçevemizde bugüne kadar ki bakış açımızı sürdürecek yaklaşımımız devam edecek. Güçlü bir ülkeyiz, bugüne kadar çok badire atlattık. Bu anlamda işçimizle, işverenimizle, 81 milyon vatandaşımızla tek yürek olarak bu zorlukların üstesinden geldik. Önemli bir büyüme performansını tüm dünya ülkeleri içerisinde ön sıralarda yer alarak gerçekleştirdik. İnşallah bu büyüme performansımızı kapsayıcı, sürdürülebilir ve dengeli olarak ve istihdama, 81 milyon vatandaşımızın refah seviyesine yansımalarını da hayata geçirecek şekilde sürdüreceğimize inanıyoruz.”

Sarıeroğlu, reform gündeminden hiçbir zaman ayrılmadıklarını ve bunu birinci gündem maddesi olarak tuttuklarını, gereğini de yerine getirdiklerini dile getirdi.

“Teşvik uygulamalarıyla ilgili sadeleşme… Ben müjdesini de vermek istiyorum. İlk günden itibaren bu sadeleşmeyle ilgili bakış açımız vardı. O kadar çok teşvik uygulamamız var ki ‘Bunu nasıl faydalanılır hale getirebiliriz?’ diye düşündük. Bu durumlarla tekrar karşı karşıya kalmamak için sistemimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’muzda bugün itibarıyla açıldı. İşverenlerimiz ya da insan kaynaklarında işe alım süreçleriyle ilgili çalışmaları yapan arkadaşlarımız, sisteme e-devlet ve web sayfamız üzerinden girdikleri zaman, firmalarının bilgilerini ve işe alacakları kişinin T.C. numarasını girdiklerinde hangi teşvikten faydalanabileceklerini görebiliyor.

Diğer taraftan faydalanmak istedikleri teşvik varsa, onu seçtiklerinde ve faydalanamadıklarında neden faydalanamadıklarını, nasıl yararlanabileceklerine ilişkin de bilgileri verdiğimiz, çok katkı ve faydası olacağına inandığımız bir sistem. Şimdi deneme açısından açtık sitemizi yorumları alacağız, yine bir eksik varsa, eklenmesi gereken bir şey varsa bunlarla ilgili takviyelerimizi de yapacağız. Sistem, teşviklerden daha etkili faydalanabilmek açısından iş dünyamızın şu anda hizmetine girmiş durumda.”

Personel alımı

Kayıt dışı istihdamla mücadele, iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi vererek, bir müjde daha paylaşmak istediğini duyuran Sarıeroğlu, İŞKUR’u daha da iyileştireceklerini, kurumun gençlere bakan yüzünü şu anda güncellediklerini dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, nitelikli iş gücü yetiştirmeyle ilgili çok büyük gayret içerisinde olduklarını kaydetti.

“Bunun yanı sıra da işe yerleştirmeyle alakalı performanslarımızı artırmayla ilgili de çok güçlü çalışmalar içerisindeyiz. Bu bağlamda, iş yeri ziyaret sayılarımızı artırıyoruz. Buradan da müjdesini verelim, inşallah önümüzdeki dönemde personel yapımızı, sayımızı daha da artıracağız. Ama çok kısa süre içerisinde 1.000 iş ve meslek danışmanı alımı daha gerçekleştireceğiz. Buna ek olarak da Türkiye çapında 750 kadar kardeşimizi de yine İŞKUR ofislerimizde görevlendirmek üzere işe alacağız. Çok kısa süre içerisinde 1750 kişilik bir çalışan daha İŞKUR ailemize katılmış olacak. Özellikle iş ve meslek danışmanlarımızın kurum içi atamalarımızı yaptık, şimdi dışarıdan atamalarımızı yapacağız. Çok da bekleyen var. İnşallah yeni arkadaşlarımızla birlikte daha fazla sahada ve alanda olacağız.”

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir