Gündem

Bakan Pekcan, “Bu yılın ilk 3 ayında ihracatta artış oldu”

UHA HABER / Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN, göreve geldiği günden bu yana iş dünyasıyla istişare kurulları kurduğunu söyledi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamalarda bulunan Bakan PEKCAN, Bakanlık olarak istişareye çok önem verdiklerini, gelen talepleri hassasiyetle değerlendirdiklerini ifade etti.

Bakanlığa bugüne kadar 2 bin 400 civarında talep geldiğini bildiren Pekcan, bunların bin 156’sının kendi  bakanlıklarına ait, kalanlarının ise diğer bakanlıklarla ilgili olduğunu belirtti.

Bakan PEKCAN, “Bunların sadece 150’sine, sebeplerini de izah ederek olumsuz cevap vermişiz. Kalan bin 56 talebinize olumlu dönüş yaptık. Diğer taleplerinizi de bakanlıklara ileterek ve koordinasyon kurulu kurarak, takip ediyoruz.” diye konuştu.

Dünyadaki korumacılık eğilimine ve dünya ticaretindeki yavaşlamaya rağmen, bakanlık olarak ülkenin kalkınması ve finansmanına önemli katkılar sunmaya devam ettiklerini dile getiren PEKCAN, geçen yıl cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamını açıkladıklarını hatırlattı.

Pekcan, bu yılın ilk 3 ayında ihracatta artış olduğunu da aktararak, ihracatın ithalatı karşılama oranına da değindi ve  geçen yılın yüzde 75 ile kapatıldığını ve bu sene ise yüzde 80’lere ulaşıldığını kaydetti.

Türkiye’nin, gelecek 10 yılda orta gelir seviyesinden yüksek gelir düzeyine yükselmesini de hedeflediklerini vurgulayan Bakan Ruhsar PEKCAN, bununla ilgili bulundukları pazarlarda daha fazla güçlenmeye ve markalaşmaya özen gösterdiklerini bildirdi.

PEKCAN, İç ticarette, dış ticarette ve gümrüklerde dijitalleşmeye önem verdiklerine de değinerek, e-ticareti ön plana çıkarmaya çalıştıklarını, üretimde yeni teknolojileri yakalamayı hedeflediklerini ve yüzde 3-4 bandındaki yüksek teknolojili ürün ihracatını öncelikle yüzde 10’a, daha sonra da yüzde 17’lere çıkarabilmeyi amaçladıklarını  ifade etti.

– “İhracat Destek Ofislerini 81 ile yayacağız”

Pekcan, ihracatçı sayısının artırılabilmesi amacıyla TOBB ile beraber 21 ilde 31 İhracat Destek Ofisi kurduklarını ve bunu 81 ile yayacaklarını belirtti.

İhracat Destek Ofisleri çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan PEKCAN, herkesin bu ofislerden yararlanabileceğini söyledi.

PEKCAN, bu dönemde 23 ilde istişare toplantısı düzenlediklerini kaydederek, buralarda yaklaşık 27 bin esnaf ve 5 bin oda ve borsa temsilcisiyle bir araya geldiklerini açıkladı.

Ticaret müşavirlerinin daha görünür, aktif, verimli şekilde iş dünyasının önünü açan birer rehber olacağına işaret eden PEKCAN, Türkiye’ye daha fazla yatırımcı çekilebilmesi için hep birlikte çalışılacağını vurguladı.

Bakan Ruhsar PEKCAN, “E-ticaret”te güven ve hizmet eksikliğini gördüklerini da aktararak,  TOBB ile beraber Güven Damgasını oluşturduklarını kaydetti.

Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) üzerinde çalıştıklarına da değinen PEKCAN, şu anda yazılım aşamasında olduğunu, bu yıl sonunda tamamlandığında artık şirketlerin kuruluş, kapanış ve ruhsat işlemlerinin PERBİS üzerinden dijital olarak yapılabileceğine değindi.

Bakan PEKCAN, bakanlık olarak çalışmalarda iş dünyasının engin birikim ve deneyiminden faydalanmayı çok önemsediklerini vurgulayarak, bugüne kadar TOBB’la birlikte gerçekleştirdikleri çalışmaların da bunun somut bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

“Ekonomimizin, iş dünyasının omuzlarında yükseldiğini çok iyi biliyoruz” diyen PEKCAN,  Bu nedenle sorunlara en iyi çözümleri iş dünyasıyla güç birliği yaparak getireceklerine ve rekabet gücünün daha yüksek, daha dayanıklı bir ekonomi ile yüksek gelirli ülkeler ligine yükseleceğine inandığını kaydetti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir