Avrupa

Bakan Ersoy’dan Soylu açıklaması: Anlam kargaşası yaşandı

TÜHA Haber /Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Turizm Fuarı’nın (ITB) açılışı dolayısıyla Almanya’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İçişleri Bakanı Soylu’nun Almanya’da tartışma yaratan sözlerinin “farklı anlamlara çekildiğini” söyledi. Bakan Ersoy, “Almanları her daim ülkemizde görmek ve ağırlamak istiyoruz” dedi.

Deutschland ITB Berlin 2019 - Mehmet Nuri Ersoy (DW/E. Türkel)

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “terör örgütü toplantılarına” katılıp Türkiye’ye gelenlere yönelik “tedbir” aldıkları ve havalimanlarında tutuklanacakları yönündeki ifadesi konusunda “anlam kargaşası” yaşandığını ifade etti.

Elimi BırakmaBakan Ersoy, İçişleri Bakanı Soylu’nun Almanya’da tartışma yaratan sözlerine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, bu sözlerin “farklı anlamlara çekildiğini” ve Dışişleri Bakanlığı tarafından gereken, “doğru açıklamanın” yapıldığını da söyledi.

Almanlarla Türkler arasında çok eskiye dayanan dostluk ilişkileri bulunduğunu da hatırlatan Ersoy, “Biz Almanları seviyoruz ve biliyoruz ki Almanlar da bizi seviyor” dedi.

Bakan Ersoy, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Fuarı’nda (ITB) Türkiye’nin turizmdeki 2019 hedefleriyle ilgili de bilgi vererek, Türkiye’de turizmin başlamasında ve gelişmesinde Almanların çok önemli bir yeri olduğunu belirtti.

“Almanları her daim ülkemizde görmek ve ağırlamak istiyoruz” şeklinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya’dan bu yıl Türkiye’ye 5 buçuk milyon turist beklediklerini de açıkladı.

fethiye ölü deniz ile ilgili görsel sonucu
Fethiye Ölüdeniz

Hedef 70 milyon turist

Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’nin 2019 ve daha sonrası için stratejilerini de açıklayarak, hedeflerinin kısa süre içinde yılda 70 milyon turist ağırlamak olduğunu kaydederek, Türkiye’nin artık “elit turist” denen, sadece her şey dahil konaklamayan, Türkiye’nin sunduğu çeşitlilikten yararlanan ve daha fazla harcama yapan turistler için cazip bir ülke olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’ye gelen uçaklardaki Business sınıf koltuk sayısının arttırılacağına da dikkat çeken Bakan Nuri Ersoy, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin dünya mirası açısından önemine de vurgu yaptı.

Ersoy, Türkiye’de bundan böyle arkeolojik kazıların 12 ay boyunca devam edeceğini ifade ederek,  Türkiye’nin arkeolojik zenginliklerinin yüzde 90’ının hala toprak altında bulunduğunu ve “bizim gezip gördüğümüz sadece varolanın yüzde 10’u”olduğunu açıkladı.

Turizmin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını da hatırlatan Bakan Ersoy, Gaziantep ve Hatay mutfaklarının UNESCO gastronomi listesine alındığını, aynı çalışmanın Adana, Kastamonu, Ege ve İç Anadolu mutfakları için de yapılacağını kaydetti.

Turizmciler 2019’dan umutlu

Bu yıl 53’ncü kez düzenlenen ve 181 ülkeden yaklaşık 10 bin katılımcı ile gerçekletirilen ITB Fuarı’nda Türkiye, turizm sektöründe faaliyet gösteren 100’den fazla seyahat acentası, tur operatörü, otel, dernek ve çeşitli kuruluşlarla en kapsamlı temsil edilen ülkelerden biri.

Göbeklitepe stellerinin orijinal boyutlardaki maketlerinin yer aldığı Türkiye salonunun en büyük standlarından biri de Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) ait.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Hacialioğlu ile ilgili görsel sonucu

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Hacialioğlu da, Türkiye turizminin çok zor geçen 2016-2017 yıllarının ardından geçen yılla birlikte yeniden toparlanmaya başladığını söyledi.

Nezih Hacialioğlu, bunda Türkiye’deki fiyat-kalite dengesinin çok önemli rol oynadığını ve rakip turizm ülkelerinin bu konuda Türkiye ile rekabet edemediklerini ifade etti.

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarına da değinen Hacialioğlu,  yarım saatlik bir açıklamanın içerisindeki iki cümlenin üzerinden yürünmemesi gerektiğini ifade ederek, iletişim çağında gerçeklerin ne olduğunun herkes tarafından bilindiğini açıkladı.

Nezih Hacialioğlu ayrıca, Türkiye’ye bir kere gelen turistlerin önemli bir kısmının Türkiye ile önemli bir bağ kurduklarını ve zor zamanlarda da gelmeye devam ettiklerini kaydetti.

Deutschland ITB Berlin 2019 - Vural Korkmaz (DW/E. Türkel)

Antalya Standının Sorumlusu Vural Korkmaz

Turizm Fuarı’nda (ITB) Antalya’nın da temsil edildiği standın yetkililerinden Vural Korkmaz da, fuarda, Bakan Soylu’nun açıklamalarının “kafaları karıştırdığını” gördüklerini ancak bu konunun da aşılacağını ifade etti.

Vural Korkmaz, Antalya için iki önemli sütun olarak değerlendirdiği Rus ve Alman turistlerden Rusların geçen yıl yeniden gelmeye başladıklarını, Almanların sayısında da bu sene normalleşme beklediklerini belirtti.

BERLİN : Tuba Nur TÜRKELİ

Fotoğraflar : DW’den Erkan TÜRKEL

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir