Türkiye

Bakan Ersoy,Torba’nın turizm alanı ilan edilmesinin sebebini açıkladı

UHA HABER / Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, şirketine ait Voyage Otel’in bulunduğu Bodrum Torba’nın neden turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edildiğine yönelik iddiaları yanıtladı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Torba ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesi kararlaştırılmıştı.

Babamdan kalan otelimin bulunduğu Torba’da kanalizasyon yoktu!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Bodrum Torba’nın neden turizm alanı ilan edildiğine dair iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ersoy, şöyle konuştu: ” Benim orada babamdan kalma bir tesis var, Voyage Torba; benim turizme başlama sebebim. 1980-85 yılları arasında yapılmış yani 35 yaşında bir tesisim var. Otuz beş yıl önce yapılan bir tesis sorgulanıyorsa artık benim diyecek bir lafım kalmıyor. Biliyorsunuz 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunun’da değişikliğe giderek Bakanlığımıza turizm altyapısı, arıtma altyapılarını yapma yetkisi aldık. Bunu niye yaptık? Özellikle kıyı kentlerimizde arıtmalarla ilgili sıkıntı var. Muğla Büyükşehir Belediyesi de “Bodrum altyapısında arıtmaları yenilemek zorundayız. Bize destek olur musunuz?” diye talepte bulundu. Ben “Nereden başlayayım?” dedim. Dediler ki: “Torba’da hiç kanalizasyon bile yok; arıtmadan vazgeçtik, kanalizasyon bile yok.” “Ne yapacaksınız? Projeniz ne?” dedim “Torba’dan başlayacağız, kanalizasyonu döşeyeceğiz, İçmeler’e kadar bu kanalizasyonu 20 küsur kilometre uzatacağız, orada Bodrum’un bir kısmı yani diğer yarımadanın öbür tarafındaki arıtmayla birleştirip büyük bir arıtma yapacağız, büyük bir ihtiyacı karşılayacağız; destek olur musun?” dediler. Biz de yap-işlet-devret formülüyle bir formül geliştirmiştik “Tamam.” dedik, inceledik ama yasa gereği sadece turizm alanlarında yapabildiğimiz için ben Muğla Belediyesine de söyledim. “ Burayı turizm alanı ilan ediyorum. Bu isteğinizi biz makul görüyoruz -hiç kanalizasyon yok çünkü, hani biz arıtmadan vazgeçtik, kanalizasyon yok- biz burayı yatırım programına alacağız.” dedik. Bununla ilgili çalışmaları da biz başlattık. Torba’nın turizm alanı olarak ilan edilmesinin sebebi bu.

Bodrum Belediyesi’nin imar değişikliği talebi olursa değerlendiririz

Ha, burada birilerinin bir talebi olur mu imar yoğunluğuyla ilgili? Bodrum CHP Belediyesi talep etmediği sürece biz Torba bölgesinde imar yoğunluğunu artıracak herhangi bir proje ve plan değişikliğine gitmeyiz. Belediye bizden talep ederse eğer, biz de makul görürsek istediği talebi, o zaman onların istediği… Ama biz Bakanlık olarak herhangi bir imar yolunun artışına gitmiyoruz Bodrum bölgesinde, onun talebini bekleyeceğiz. Eğer talebi varsa değerlendiririz, doğruysa talebini karşılamak için elimizden geleni yaparız.”

[UHA Haber Ajansı , 18Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir