Gündem

Bakan Albayrak: Almanya ile ilişkilerimizin ilerlemesi için yeni bir dönem başladı

Bakan Albayrak Almanya’da Ekonomi Zirvesi’ne katıldı. Albayrak, “Cumhurbaşkanımızın yapacağı ziyaret iki ülke ilişkilerine verdiğimiz önemin bir göstergesi.” dedi.

Türkiye ekonomi yönetimi Almanya’ya çıkarma yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Berlin’de Türk-Alman Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

Görüşme sonrası Türk bakanlar Alman mevkidaşlarıyla kameraların karşısına geçti. Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan ilerlemeye vurgu yapıldı.

Bakan Albayrak: Gerilimli dönem sona erdi, yeni süreç başladı

Albayrak, Almanya ile gerilimin sona erdiğini yeni bir sürecin başladığını söyledi:

İki ülke ilişkilerini daha ileriye ekonomik siyasi, stratejik, ortak anlayış ve stratejik bakış açısıyla çok güçlü reflekler verdiği yeni bir dönemin başladığını düşünüyorum.

Bakan Albayrak, “Birçok konuda Türkiye Almanya ile meselelere aynı bakıyor. İki ülke ilişkilerini çok daha ileriye taşıma noktasında samimi ve yapıcı stratejik adımların atıldığı bir sürece girdik.” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın Almanya ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaretiyle ilgili konuşan Albayrak, “Cumhurbaşkanımızın yapacağı ziyaret iki ülke ilişkilerine verdiğimiz önemin bir göstergesi.” diye konuştu.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası

Bakan Albayrak, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası başvurusuyla ilgili , “Türkiye bu organizasyon için altyapı hazırlığını tamamladı.” dedi.

Bakan Pekcan: Almanya’nın desteğini yanımızda gördük

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Almanya’nın gümrük birliği anlaşması desteğine dikkat çekti:

İki tarafta da aynı istek ve hedef var. AB ile Türkiye arasındaki gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi için toplantıların başlaması gerekiyor. Bu doğrultuda Almanya’nın desteğini yanımızda gördük. Bunu almak bizim için son derece önemliydi.

Bakan Dönmez: Alman kökenli şirketlerin Türkiye’deki yarımları 25 milyar euroyu aştı

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise Almanya’nın Türkiye enerji sektöründeki önemine vurgu yaptı:

Şu anda Alman kökenli firmaların Türkiye’deki yatırımları 25 milyar euroyu aşmış durumda ve 15 bin kişiyi de istihdam ediyorlar, bu son derece sevindirici.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir