Türkiye

Baca gazı zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemler

UHA HABER / Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, kış aylarında gerçekleşebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı korunma yöntemlerini anlatan video paylaştı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sonbahar ve kış aylarında meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemleri anlatan bir video paylaştı.

“Bacalar, soba borusu ile dirsekleri düzenli aralıklarla temizlenmeli”

– Sobalar yatmadan önce tamamen söndürülmeli; yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler her akşam çıkartılmalı.

– Lodos, fırtına gibi olumsuz koşullarda sobalar yakılmamalı.

– İtfaiye Müdürlüğünden soba yakma usulü öğrenilmeli ve soba buna göre yakılmalı.

– Sobalarda kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzeme kullanılmalı. Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalı.

– Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemeli, dolu kova ile değiştirilmeli.

– Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalı.

– Bacalar, soba borusu ile dirsekleri düzenli aralıklarla temizlenmeli; bacalar açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmeli.

– Kazanlar (Soba) Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun olmalı.

– Soba kurulurken, az sayıda dirsek kullanılmalı ve bacaya yakınlığına dikkat edilerek zift ve katran oluşu engellenmeli.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir