Türkiye

Baca gazı zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemler

UHA HABER / Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, kış aylarında gerçekleşebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı korunma yöntemlerini anlatan video paylaştı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sonbahar ve kış aylarında meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemleri anlatan bir video paylaştı.

“Bacalar, soba borusu ile dirsekleri düzenli aralıklarla temizlenmeli”

– Sobalar yatmadan önce tamamen söndürülmeli; yanmış, yarı yanmış kömür, odun gibi yakacak malzemeler her akşam çıkartılmalı.

– Lodos, fırtına gibi olumsuz koşullarda sobalar yakılmamalı.

– İtfaiye Müdürlüğünden soba yakma usulü öğrenilmeli ve soba buna göre yakılmalı.

– Sobalarda kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzeme kullanılmalı. Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalı.

– Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemeli, dolu kova ile değiştirilmeli.

– Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalı.

– Bacalar, soba borusu ile dirsekleri düzenli aralıklarla temizlenmeli; bacalar açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmeli.

– Kazanlar (Soba) Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun olmalı.

– Soba kurulurken, az sayıda dirsek kullanılmalı ve bacaya yakınlığına dikkat edilerek zift ve katran oluşu engellenmeli.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir