Gündem

Azerbaycan’dan Mektup Var!

Sevgili okurlar, ‘Azerbaycan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimizde’ sizleri bir süreliğine Bakü’ye konuk edeceğiz.

Türk Konseyi Proje Direktörü Yıldız Uzakova ‘Nahçıvan Anlaşması’nın  10. Yılı’ konulu Konferansa katıldı.

Türk Konseyi Proje Direktörü Yıldız Uzakova ‘Nahçıvan Anlaşması’nın  10. Yılı’ konulu Konferansa katılmıştır.

Nahçıvan Anlaşması’nın 10. Yıl Dönümü münasebetiyle Azerbaycan Milli Meclisi tarafından, TURKPA ile ortaklaşa ‘Nahçıvan Anlaşması’nın 10. Yılı’ konulu uluslararası bir konferans gerçekleştirildi.

Azerbaycan Milli Meclis Başkan Yardımcısı Ziyafet Askerov möderatörlüğünde yürütülen konferansa, Milli Meclis Milletvekilleri, TURKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov, Türk Kültür Miras Vakfı’nın Başkanı Günay Afandiyeva ve birçok uluslararası kurumların temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmalarında temsilciler, Türk Konseyi’nin 10. Yıl dönümü ile ilgili tebrik mesajlarını iletti.

Özbekistan’ın Türk Konseyi’ne üyeliğinin tarihi önemini vurgulayan konuşmacılar, bu katılımın üye ülkeler arasındaki mevcut ilişkilere ivme kazandıracağının altını çizdi.

Katılımcılar ayrıca, geçtiğimiz Eylül ayında yakında Macaristan’da açılış töreni gerçekleşen Türk Konseyi’nin Avrupa ofisi konusundaki memnuniyetlerini de ifade etti.

Türk Konseyi’ni temsilen toplantıya katılan Proje Direktörü Yıldız Uzakova açılışta bir konuşma yaptı.

***

Bültenimizin bu haberi de, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’i kabul etmesiyle ilgili.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Genel Sekreter B. Amreyev, Cumhurbaşkanı Aliyev’e, 15 Ekim’de Bakü’de düzenlenecek olan ve Türk Konseyi’nin kuruluşunun 10. Yıldönümünün kutlanacağı Türk Konseyi 7. Zirvesi’nin ve bu bağlamda düzenlenecek etkinliklerin hazırlıklarının yanı sıra, Türk Konseyi Üye Ülkelerinin Cumhurbaşkanları ile gerçekleştirdiği son temas ve görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'i kabul etti.

Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Aliyev’e, Türk Konseyi gündem ve faaliyetlerine verdiği güçlü destek, Türk Konseyi çerçevesinde yürütülen çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesinde ve Üye Ülkeler arasındaki işbirliği sürecinde Azerbaycan’ın yapıcı ve aktif rolü için teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, yarın yapılacak olan Zirvenin ve yoğun gündeminin özel önemine dikkat çekti.

Özbekistan’ın Türk Konseyi’ne katılımından ve Konsey’in Avrupa Birliği ülkeleriyle ve diğer uluslararası kurumlarla olan ilişkilerini geliştirmek amacıyla 19 Eylül 2019’da Macaristan’da (Budapeşte) açılışı gerçekleştirilen Türk Konseyi Avrupa Ofisinin açılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, üye olmayan ülkelerle ilişkileri geliştirmek ve uluslararası örgütlerle işbirliğini güçlendirmek ve aynı zamanda Konsey’in bölgede ve ötesindeki ilişkilerini genişletmek için Türk Konseyi Genel Sekreteri’ne tam destek verdiğini yineledi.

Cumhurbaşkanı ve Genel Sekreter, Türk İşbirliği’nin ekonomik boyutlarının artırılmasına ilişkin Devlet Başkanlarının kararlarının uygulanması hususunu da ele aldı.

Bu bağlamda, Genel Sekreter Amreyev, Cumhurbaşkanı Aliyev’e, Özbekistan Hükümeti’nin ev sahipliğinde, yeni kurulan Türk Dili Konuşan Ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 1. Türk İş ve Yatırım Forumu’nun sonuçları ve Sekretaryanın Ortak Yatırım Fonu kurma çabaları hakkında bilgi aktardı.

Genel Sekreter ayrıca Budapeşte’deki Türk Konseyi Avrupa ofisi, Türkmenistan ve diğer uluslararası örgütlerle ilişkiler hakkında da Cumhurbaşkanına bilgi sundu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Üye Ülkelerin ve Türk Konseyi Sekretaryasının ortak çabalarıyla yarın yapılacak olan Türk Konseyi Zirvesi’nin tüm Türk milletlerinin yararına başarılı bir tarihi etkinlik olacağına dair umutlarını dile getirdi.

***

Türk Konseyi Proje Direktörü Yıldız Uzakova, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde bir konferans verdi.

Türk Konseyi’nin kurucu anlaşması olan Nahçıvan Anlaşması’nın 10. Yıl Dönümü kutlama programı kapsamında, Bakü’de Türk Üniversiteler Birliği’nin Üyesi olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi tarafından bir konferans düzenlendi.

Söz konusu konferansa, Üniversitenin Rektörü ‎Prof. Dr. Gülçöhre Memmedova, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşmacı olarak katılan Proje Direktörü Yıldız Uzakova, Türk Konseyi’nin yapısı, amaç ve hedeflerinin yanı sıra yürütmekte olduğu faaliyet ve projeleri hakkında bilgi aktardı.

Ayrıca, Sekretarya tarafından Eğitim alanında yürütülen çalışmalar, özellikle Orhun Değişim Programı, Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları, Öğrenci Keneşi ve Kültür ve Sanat Festivali gibi Türk Üniversiteler Birliği üyeleri ile işbirliği içinde geliştirilen somut projeler hakkında da bilgi verdi.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Rektörü ‎Prof. Dr. Gülçöhre Memmedova Türk Konseyi Üye Ülkeleri arasındaki işbirliğini artırmaya yönelik çabalarında başarılar dileyerek, tüm çalışmalarında Türk Konseyi’ni desteklemeye hazır olduklarını ifade etmiştir.

***

Hazırlayan : Veysel KAVRAYAN

BAKÜ, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir