Türkiye

Azerbaycan’da “20 Yanvar Faciası?” katliam yapıldı

UHA HABER / Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “1990 yılında Azerbaycan’ın özgürlüğünü yok etmek amacı ile “20 Yanvar (Ocak) Faciası”, Azerbaycan Halkı için bir “Matem Günü” olmanın yanı sıra aynı zamanda bir “Onur Günü- Ulusal Bağımsızlığa Doğru Gitme Günü”dür” dedi..

Genel Başkanı Bilal Dündar, “20 Yanvar Faciası?” ile ilgili olarak (UHA) Ulusalararası Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“Nedir bu “20 Yanvar Faciası?” diye konuşan Bilal Dündar, “söz konusu facianın, 1990 yılı Ocak ayının 19’unu 20’sine bağlayan gecen, Azerbaycan halkını, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinden vaz geçirmek ve onurunu kırmak için, Sovyet Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve KGB tarafından tasarlanıp, doğrudan Gorbaçov tarafından yönetilen bir gözdağı saldırısının sonucu idi” ifadesini kullandı.

Bilal Dündar, ile ilgili görsel sonucu

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar

Başkan Dündar, sözü edilen gecenin, adı geçen kurumların tasarladığı ve “Udar” (Darbe) ismini verdiği, 35 bin askerin (bu asker eşkıyaların büyük çoğunluğu Ermenilerden oluşmuştu) katıldığı ve her türlü savaş mühimmatına sahip bir ordunun saldırısı olduğunu, Azerbaycan’da ve onun Başkenti Bakü’de gerçekleştiğinin altını çizdi.

Bu saldırı sonucu olarak 134 sivil vatandaşın şehit olduğunu ve 600’den fazla kişinin de yaralandığını hatırlatan  Bilal Dündar,  Şehit olanlar arasında beş milletin mensuplarının bulunduğunu ve ehitler arasında 20’den fazla bayan ve çocuğun  olduğunu söyledi.

20 Yanvar (Ocak) Faciası ile ilgili görsel sonucu

Dündar,  Bakü halkının gafil avlandığına dikkat çekerek,  Gece kulakları sağır eden tankların paletlerinden çıkan sese ve tank mermilerinin her tarafı delik deşik eden sesleri birbirine karışmıştı. Neler oluyor? Merakı ile evinin balkonuna veya sokağa çıkan sivil insanlar mermilerin hedefi oldular” şeklinde konuştu.

Gece serseri kurşunlar ile yok edilen insanların cesetleri hemen toplanıp kan izlerini su ile yıkadıklarını anlatan Genel Başkanı Bilal Dündar, bu hareketin planlı ve sinsi yok etme hareketi olduğuna vurgu yaparak,  “Bu gece başlarında amaçlarını gerçekleştiremeyen eşkıya sürüleri 1991- 1992 yıllarında da planlı ve programlı katliamlarına ara vermeden devam ettiler” dedi.

20 yanvar katliamı ile ilgili görsel sonucu

Dündar, nitekim bu işbirliği sayesinde Rusya’nın 266 mekanize birliği öncülüğünde stratejik öneme sahip Hocalı Kasabasında da 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece 613 insanı katlederek soykırım uyguladıklarını bildirdi.

“Bugün Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır” diyen Başkan Dündar, .”Bu yüzden bir milyon insan kaçkıncı duruma düşmüştür.  Bu insanlar bir gün doğup büyüdükleri yerlere dönecekleri umudu ile yaşamaktalar” şeklinde konuştu.

Dündar, bütün bu katliamların dünya devletlerinin gözü önünde gerçekleştiğine dikkat çekerek, bir kaşık suda fırtına koparan hür dünya ülkelerinin hem kör, hem sağır olup çifte standart içinde bulunduklarını ifade etti.

Sözü edilen 20 Yanvar (ocak)’da Bakü’de sıkıyönetim olmasına rağmen, Azerbaycan’ın yüz binlerce vatandaşını kendi şehitlerini büyük saygı ile “Şehitlikte” toprağa emanet ettiğini hatırlatan Bilal Dündar,  yapılan saldırının Azerbaycanlıların mücadele azmini hiçbir zaman kıramadığını, aksine daha da alevlendirdiğini ve gücüne güç kattığının altını çizdi.

20 yanvar katliamı ile ilgili görsel sonucu

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “Bugün yapmakta olduğumuz bu anma toplantılarında Azerbaycan’ın özgürlüğü ve geleceği için, tarihe ve atalarına karşı görevlerini yaparak, şehit düşmüş olanları rahmetle ve minnetle anıyoruz. Onları yüreğimizde saklayıp ömür boyu unutmayacağız. Bir millet iki devlet olmamız düşmana korku, dosta sevinç ve güç vermektedir. Yaşasın Türkiye Azerbaycan /Bir Millet İki Devletimiz) kardeşliği ve dostluğu” şeklinde kaydetti..

HABER : Veysel KAVRAYAN & Kocaeli

[UHA Haber Ajansı, 24 Ocak 2020]

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir