Gündem

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva,“Geçmişte bizim yanımızda olmayan Batı, bugün de Türkiye’nin yanında değil”

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından 26 yıl önce sivillere karşı gerçekleştirilen Hocalı Katliamının yıl dönümünde (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na konuştu.

Hocalı Katliamı ile ilgili görsel sonucu

Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledilmesinin 26. yıldönümünde Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva açıklamalarda bulundu.

Ganire Paşayeva, “‘Hocalı Soykırımı’ üzerinden 26 yıl geçtiğini hatırlartarak, “O gün orada kar ve soğuk vardı. Ermenistan askeri güçleri sivil insanlarımızı çocuk, kadın, yaşlı demeden acımadan bu soykırımı yaptılar” dedi.

İnsanların çoğunu katlettiklerini, çok az insanın sağ kurtulduğunu ifade eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Onların da ayakları ve ellerinin donarak, ağır hastalık ve travmalarla kurtulduklarını söyledi.

İlgili resim

Milletvekili Paşayeva, İşgalci Ermenistan askerleri yeryüzünden Hocalı adında bir kenti sildiklerini belirterek,  “Çoğunu da rehin aldılar, bazıları kayıp. Onlar da 26 yıldır kendi evlerine dönemiyorlar. Oradaki insanların tek suçu Türk ve Müslüman olmaktı” dedi.

“O insanlara yapılan soykırım tüm insanlığa yapılmıştır” diye konuşan Ganire Paşayeva, “Herkesin din, dil ve ırk fark etmeksizin Hocalının yanında olmalıdır. Bizim isteğimiz bu soykırımı yapanların adalet karşısında hesap vermesidir. Bunu yapanlar işgalci Ermenistan’da en üst düzeyde şu an görev yapıyorlar ve adalet karşısında cevap vermiş değiller. Dünyanın her yerinde bu çalışmaları yürütüyoruz. Tüm insanlığa Hocalı için adaletin yanında olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Hocalı Katliamı ile ilgili görsel sonucu

“Sözde Ermeni soykırımını kabul eden Hollanda, Hocalıyla ilgili açıklama yapmadı”

Ganire Paşayeva, “Biz bu konuda Batı’da çifte standartlarla karşılaşıyoruz. Sözde Ermeni soykırımını kabul eden Hollanda’nın bu kararını Türk evlatları olarak kabul etmeyeceğiz. Bu yalan ve iftiradır. Bu kararları kabul eden Hollanda Parlamentosu, Hocalı katliamıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Neden yüzyıl önce olmamış olayları kabul edenler modern dünyanın gözü önünde olan Hocalı soykırımını görmek istemiyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Ermeni Diasporasıyla görüşerek, sözde Ermeni soykırımını anma günlerinin içerisinde ekleyeceklerini söylediğini açıklayan Paşayeva,  “Biz bunu kınıyoruz. Fransa’nın bu adımları atması çok yanlıştır. Ayrıca Fransa, Karabağ sorunun çözümünde rol oynayacak 3 ülkeden biridir. Tüm bunlar çifte standartı gösterir” ifadelerini kullandı.

Hocalı Katliamı ile ilgili görsel sonucu

“Geçmişte bizim yanımızda olmayan Batı bugün de Türkiye’nin yanında değil”

Azerbaycan’da Ermenistan destekli terör örgütleri metroları, parkları ve sivil insanları öldürdüklerinde Batılı ülkelerin  yanlarında olmadıklarını ifade eden Paşayeva, “Bugün de terörle mücadelede Türkiye’nin yanında değiller. Uluslararası hukukun çöktüğü dünyada haklı olmak yeterli değil, güçlü olmak zorundayız”dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, “Hep birlikte kardeş ülkelerle beraber tüm haksızlıkların karşısında olacağız. Hollanda’da binlerce insanımız var. Evlerinizde oturmayın, itirazınızı Hollanda Parlamentosuna iletin. Seçimler geldiğinde de bu haksız adaletsiz karar kimler oy kullandıysa onlara oy kullanmayın. Herkese de bunu duyurun. Bu yalanlara destek verenlere bizim oyumuz yok. Yalanlara karşı en güzel mücadelenin yolu doğruları anlatmaktır. Gençlerimiz de sosyal medyada daha aktif olmalıdır” şeklinde konuştu.

Hocalı Katliamı ile ilgili görsel sonucu

“Terörle beraber mücadele edelim diyen Batı Türkiye’nin yanında değil”

Afrin harekatıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Paşayeva, “Avrupa, ‘terör insanlık aleyhine suçtur’ diyor. Terörle mücadele etmek gerekir. Biz de doğrudur diyoruz. Terör her yerde terördür ve kınıyoruz. Aynı duruşu ve tavrı göremiyoruz” dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye’nin bugün Afrin’de yaptığı terörle mücadele olduğunu belirterek, “PKK’nın tüm kollarının terör örgütüdür. Bu örgüt binlerce can aldı. Zeytin Dalı Harekatıyla batı ülkelerinin Türkiye’nin yanında olmadığını görüyoruz. Tam aksine Türkiye’nin aleyhine çalışan terör örgütlerini desteklediklerini görüyoruz. Terör kendilerine gelince beraber mücadele edelim derler. Bize gelince terör örgütlerinin arkasında durdukları için insanlık suçu derler. O yüzden biz Azerbaycan olarak kardeş Türkiye’nin yanındayız. Herkesin de Türkiye’nin yanında olması lazım” ifadesini kullandı.

“Terörle mücadele için canımızı vermeye hazırız” diyen Ganire Paşayeva, “Amaçları Türkiye’nin gücünü zayıflatmaktır. Türkiye’nin gücü azalırsa, herkesin gücü azalır. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. Birlik ve beraber olma günüdür” diye kaydetti.

HABER : Veysel KAVRAYAN

UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir