Ekonomi

Ayhan Zeytinoğlu, ‘Ocak ayında ihracatımız 13.9 milyar dolar olarak gerçekleşti’

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu dış ticaret rakamları ve enflasyon oranlarını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine ilişkin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, “Ocak ayında ihracatımız 13.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı ayının yüzde 5.5 üzerinde. İthalat ise yüzde 18.2 artışla 18.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dolayısıyla dış ticaret açığı 4.6 milyar dolara yükseldi.” dedi.

Zeytinoğlu, cari denge açısından ihracat artış oranlarının ivmelenmesinin önemine de değinerek, Cari dengenin pozitifte kalması açısından, ihracat artış oranlarının yüzde 7-8 seviyelerini aşmasının gerekliliğini hatırlatarak, 2019 yılında, mart, mayıs, temmuz, ekim ve kasım aylarında ihracatın 15 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini, İhracat performansının 2020’de de artarak devam etmesini beklediklerini ifade etti.

İthalat alt kalemlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, yatırım (sermaye) malları ithalatındaki artışa dikkat çekerek, “İthalat artışında, sermaye malları ithalatının oranının geçen yıla göre yüzde 40.5’luk artışını çok önemli buluyoruz.  Bu artış bizleri ertelenen yatırımların devreye alınması açısından umutlandırıyor.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Zeytinoğlu, yılın ilk ayında enflasyonda beklentiler doğrultusunda yükseliş yaşandığını ifade ederek, “Ocak ayında enflasyon aylık yüzde 1.35 artışla yıllık yüzde 12.15’e yükseldi. Kurlardaki yükseliş ÜFE’yi de yukarı çekmeye devam etti. ÜFE aylık yüzde 1.84 artışla yıllık yüzde 8.84’e yükseldi.” dedi.

Zeytinoğlu, iki üç ay daha enflasyondaki yükseliş seyrinin devam edebileceğini söyledi.

HABER : Mustafa SALMAN & Kocaeli

[UHA Haber Ajansı, 11 Şubat 2020]

Benim Adım Melek banner

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. 2018, 2019 yıllarında Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesi'nde ödüle layık görüldü. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Bu alanda Gastrofil olarak tanınmaktadır. Halen, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı'nın Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir