Avrupa

Avusturya’da mahkeme cami kapatmayı hukuka aykırı buldu

UHA Haber / Avusturya’da mahkeme hükümetin cami kapatma kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Karar, temyize taşınacak.

Mustafa Kemal ATATÜRKViyana İdari Mahkemesi, Avusturya makamlarının Arap Dini Topluluğu’na ait altı caminin kapatılması yönünde aldığı kararın hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Mahkeme kararında, Avusturya’daki dini kurumların sorunları gidermek için camilere yeterince süre tanımadığına dikkat çekildi.

Din İşleri Bakanı Gernot Bluemel mahkemenin kararını anlamadığını belirterek siyasi İslam ve radikal eğilimleri durdurmak için tüm seçenekleri kullanacaklarını dile getirdi. Kararı temyize taşınacağı açıklandı.

Avusturya’da hükümet, “siyasal ve radikal İslam”a karşı önlemler kapsamında Haziran ayında aldığı kararla yedi caminin kapatılacağını açıklamıştı. Kapatılması öngörülen yedi cami arasında Türk İslam Birliği ATİB’e bağlı bir cami de bulunuyordu. ATİB’e bağlı cami daha sonra tekrar ibadete açılmıştı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz liderliğindeki hükümetin aldığı karar, yabancı kaynaklar tarafından finanse edilen imamların araştırılmasını da kapsıyordu. Bu imamların ülkeden ihraç edilebileceği açıklanmıştı.

VİYANA, DW, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir