Avrupa

Avusturya’da bakan koltuğuna uzmanlar oturacak

UHA HABER / Avusturya Başbakanı Kurz, koalisyon ortağı aşırı sağcı FPÖ’lü bakanların istifasıyla boşalan koltuklara uzman getirecek. Kurz’a yönelik güven oylaması ise gelecek hafta görüşülecek.

Avusturya’da Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Heinz-Christian Strache’nin seçim öncesi destek karşılığında kamu ihaleleri vaat ettiği gizli görüntülerinin ifşa olmasıyla ilgili kriz derinleşiyor. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in isteği üzerine koalisyon ortağı aşırı sağcı FPÖ’lü bakanların boşalan koltuklarına uzmanlar atayacak.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen, FPÖ’nün tüm bakanlarını koalisyon hükümetinden çekeceğini duyurmasının ardından Başbakan Kurz da tüm FPÖ’lü bakanların azledilmesi önerisini kabul etti ve atanacak isimlerle kurulacak geçici hükümetin Eylül ayında yapılacak seçimlere kadar görev yapmasını istedi.

Kabinedeki görevini sürdürecek yegane bakan ise Dışişleri Bakanı Karin Kneisll olacak. Kneisll, FPÖ tarafından bu göreve getirilmiş olmasına rağmen herhangi bir partinin üyesi değil.

Başbakan Kurz, Cumhurbaşkanı Van der Bellen ile görüşmesi sonrası yaptıkları ortak basın toplantısında, amacın “ülkenin karar verme ve hareket kabiliyetini sürdürmek ayrıca mevcut kriz karşısında istikrarın sağlanması” olduğunu söyledi.

“Dürüst uzmanlar bakan olacak”

Başbakan Kurz, bakanlıklara getirelecek isimlerin alanında uzman ve dürüst isimler olacağını kaydetti. Başbakan öngördüğü isimlerle ilgili listeyi bu akşam Cumhurbaşkanı’na sunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen de, önerilen isimleri titizlikle inceleyeceğini ve göreve uygun olup olmadıkları konusunda kararını vermek üzere görüşmelerde bulunacağını ifade etti.

Güven oylaması Pazartesi ele alınacak

Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka, Başbakan Sebastian Kurz’a yönelik güven oylaması teklifinin gelecek hafta pazartesi günü parlamentoda görüşüleceğini açıkladı.

Oylamanın ne şekilde sonuçlanacağı ise henüz belirsiz. Başbakan Kurz’un partisi ÖVP’nin koalisyon ortağı FPÖ’nün güvensizlik oyu vermesi durumunda parlamentoda Kurz’un aleyhine çoğunluğuk sağlanabilecek.

Muhalefette yer alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) oylamada nasıl bir tavır sergileyeceği yönünde henüz bir açıklama yapmadı.

183 sandalyeden oluşan Avusturya Parlamentosu’nda ÖVP’nin 61, SPÖ’nün 52, FPÖ’nün 51, Neos’un 10, “Jetzt” grubunun 7 milletvekili bulunuyor. Parlamentoda ayrıca 2 bağımsız milletvekili var.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / AVUSTURYA, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir