Çevre

Avustralya Başbakanı’ndan iklim politikasını değiştirme sinyali

UHA HABER / Avustralya’da 10 haftadır süren yangınlar nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Başbakan Scott Morrison iklim politikasını değiştireceğinin sinyalini verdi. Morrison sera gazı emisyonlarını düşüreceklerini söyledi.

Türk Bayrağı(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (Reuters,dpa)’ya dayandırdığı haberine göre, Avustralya’da 10 haftadır süren yangınlar nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Başbakan Scott Morrison ABC televizyon kanalına özeleştiri niteliğinde açıklamalar yaptı. İklim değişikliğinin yaz mevsiminin daha uzun, daha sıcak ve daha kurak geçmesine neden olduğunu gördüğünü söyleyen Morrison hükümetinin iklim politikalarını değiştireceğinin sinyalini verdi.

Muhafazakar siyasetçi “Sera gazı emisyonlarını azaltacağız, elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve daha iyi olmaya çalışacağız” diye konuştu.

Morrison “Bunu Avustralya’nın geniş ulusal ekonomik çıkarlarıyla sosyal çıkarı gözeten dengeli bir siyaset ile yapmak istiyorum” dedi.

Küresel iklim değişikliğinin faktörlerinden biri olan kömür endüstrisini savunan Morrison krizle baş etme konusunda yetersiz kaldığı için eleştiriliyor. Yangınlar sürerken başbakanın ailesiyle Hawaii’ye tatile gitmesi kamuoyunda tepki çekmişti. Morrison ABC’ye verdiği mülakatta tatile gitmekle hata yaptığını kabul ederek krize daha farklı yaklaşması gerektiğini söyledi.

Avustralya’da geçen ekim ayında başlayan yangınlarda 10 milyon 300 bin hektardan büyük (yaklaşık Güney Kore büyüklüğünde) bir arazinin küle döndüğü belirtiliyor.

Pazar günü itibarı ile Yeni Güney Galler Eyaleti’nde 111 yangının sürmekte olduğu, bunlardan 40’ının henüz kontrol altına alınmadığı kaydediliyor.

Şimdiye kadar en az 28 kişinin ölümüne neden olan çalı yangınlarının son kurbanlarından biri 40 yıllık deneyimli itfaiyeci Chris Hardman oldu.

Hardman Omeo kenti yakınlarında cumartesi günü bir ağacın devrilmesi sonucunda hayatını kaybetti. Pazar günü de Kanguru Adası’nda çoğu koyun olmak üzere 32 bin çiftlik hayvanının telef olduğu bilgisi geldi.

Avustralya’daki yangınlarda toplamda yaklaşık 2 bin evin zarar gördüğü, en az 1 milyar hayvanın da öldüğü tahmin ediliyor.

[UHA Haber Ajansı, 13 Ocak 2020]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir