Şehir Haberleri

Avukat Ok: AYM kararından sonra bu dava çökmüştür

UHA HABER : Salı günü duruşması görülecek gazeteci Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok, “AYM’nin kararıyla davanın çöktüğünü” belirtti. Mütalaanın verilmesini beklediklerini söyleyen Ok, beraat talep edilmesi gerektiğini vurguladı.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ile ilgili görsel sonucuDie Welt gazetesi Türkiye eski muhabiri Deniz Yücel ve insan hakları savunucusu Peter Steudtner’ın Türkiye’de görülen davalarına Salı günü devam edilecek.

Yücel, İstanbul Adliyesi’nde TSİ 10:50’de başlayacak duruşmada bulunmayacak. Yücel’in avukatı Veysel Ok, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi kararından sonra bu dava çökmüştür. AYM kararı aslında bir beraat hükmü” diye konuştu. Yücel’in avukatı, Salı günü görülecek duruşmada savcının mütalaa verebileceğini ifade etti. Ok, “Savcının AYM kararını dikkate alarak beraat talep etmesi gerekir” dedi.

Anayasa Mahkemesi, Haziran ayı sonunda Yücel’in hem kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının hem de ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

Türkiye ve Almanya arasında gerektiğinde sanıkların sorgusunun bulundukları ülkede yapılmasına olanak tanıyan düzenleme çerçevesinde Yücel’in hakkındaki suçlamalara ilişkin ifadesi Almanya’da dinlenmişti. Yücel, 10 Mayıs 2019’da savunma metnini Berlin-Tiergarten Mahkemesi’ne Türkçe olarak sunmuştu.

Steudtner davasında erteleme bekleniyor 

Kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen dava kapsamında tutuklanan ve geçen Ekim ayında serbest kalan Alman vatandaşı insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in davası da Çağlayan Adliyesi’nde TSİ 09:30’da başlayacak.

Türkei Istanbul - Peter Steudtner und Ali Gharavi (picture-alliance/dpa/AP/E. Gurel)

Steudtner ve Gharavi

Steudtner’in avukatı Murat Boduroğlu, Alman Haber Ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Savcının değişmesi nedeniyle duruşmanın ertelenmesini beklediklerini” söyledi.

Büyükada Davası kapsamında Steudtner’le birlikte İsveç vatandaşı insan hakları aktivisti ve eğitimci Ali Gharavi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç ve dokuz insan hakları savunucusu daha yargılanıyor. “Terör örgütü üyeliğiyle” suçlanan sanıkların 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir