Avrupa

Avrupalılar geçmişi özlüyor

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre Avrupalıların üçte ikisi geçmişin bugünden daha iyi olduğu görüşünde. Nostaljik duygular besleyenlerin genellikle sağcı ve göç karşıtı oldukları gözlendi.

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir kamuoyu araştırmasına göre Avrupalıların üçte ikisi geçmişin özlemini çekiyor.

Hafta başında sonuçları açıklanan anket Avrupalıların yüzde 67’sinin “eskiden her şeyin daha iyi olduğu” görüşünü taşıdığını gösterdi.

Almanya’da bu oran yüzde 61’i buluyor. Araştırma aynı zamanda nostaljik düşünenlerin çoğunlukla siyasi yelpazenin sağında yer aldıklarını da ortaya çıkardı.

Haziran ayında yapılan ve bütün Avrupa ülkelerinden 11 bin kişinin katıldığı kamuoyu araştırmasının bütün Avrupa Birliği ve en büyük beş üyesi Almanya, Fransa, İtalya, Polonya ve İspanya için temsil özelliğine sahip olduğu açıklandı.

İtalya dününü arıyor

Nostalji dalgasının sardığı ülkelerin başında İtalya geliyor. “Eski” dünyayı arayanların oranı İtalya’da yüzde 77’yi buluyor. Geçmişe hasret duyan Polonyalıların oranı ise yüzde 59 dolayında. Nostaljiye yatkın Almanların yarısı sağ siyasi görüşe sahip.

“Geçmiş bugünümüzden iyi idi” diyenlerin çoğunluğu göç olgusunu kuşkuyla karşılıyor. Geçmişi sevenlerin yüzde 53’ü göçmenlerin yerli halkın işini elinden aldığını düşünüyor. Göçmenlerin toplumla kaynaşmaya niyetli olmadığına inananların oranı ise yüzde 78’i buluyor.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir