Avrupa

Avrupa’dan Sert Mesajlar

UHA HABER / Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da İBB seçimlerinin yenilenmesi kararına Avrupalı liderlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. 

YSK’nın 31 Mart İstanbul yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılması kararına Avrupa Birliği ve birliğe üye bazı ülkeler tarafından eleştiriler geldi.

Avrupa Parlamentosu’nda liberal grubun lideri ve eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, “Türkiye’nin diktatörlüğe doğru savrulduğunu” iddia etti ve seçim yenileme kararının Avrupa Birliği müzakerelerinin yürütülmesini imkansız hale getirdiğini savundu.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’le birlikte yaptığı ortak açıklamada, “Özgür, adil ve şeffaf bir seçim süreci sağlamak herhangi bir demokrasi için hayatidir ve Avrupa Birliği’yle Türkiye arasındaki ilişkilerin merkezindedir” diye konuştu. Daha önceden sonuçları tescil edilen İstanbul seçimlerinin olağanüstü itirazlar sonucunda yenilenmesine karar verildiğini vurgulayan Mogherini, “çok siyasileştirilmiş bir bağlamda” alınan bu geniş kapsamlı kararın kamuoyu önünde irdelenmesi için gecikmeden gerekçeli kararın yayınlanması çağrısında bulundu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da, YSK’nın kararını AB müzakereleriyle ilişkilendirerek, “Demokratik seçimleri kabullenmeyenlerin AB’de yeri yoktur” dedi. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana hızlı adımlarla AB’den uzaklaştığını öne süren Kurz, “Türkiye’de fikir ve basın özgürlüğü sistematik şekilde sınırlanıyor” açıklamasında bulundu.

İptal Kararına Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’den de tepki geldi. Türkiye’nin geleceği ve demokrasiye verilen değerin kendisi için kalpten önem taşıdığına dikkat çeken Steinmeier, bundan dolayı seçimlerin tekrarı kararından büyük endişe duyduğunu söyledi. Steinmeier, YSK’nın şu ana kadar İstanbul’daki seçimlerin geçersiz sayılmasını gerektirecek ikna edici bir gerekçe ortaya koymadığını kaydetti.

Alman Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas da açıklamada bulunarak, “Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı tavır ve verdiği karar bizim açımızdan şeffaf değil ve anlaşılmaz” dedi. İstanbul Belediye Başkanının seçimine sadece Türk seçmenlerin iradesinin karar vermesi gerektiğini söyleyen Maas, Federal Hükümetin açısından önceliğin, demokratik ilkelere uyulması ve şeffaf seçim koşulları olduğunu belirtti.

Karara tepki gösterenler arasında yer alan Fransa ise Türk yetkililere demokratik ilkelere, çoğulculuğa, adalete ve şeffaflığa saygı duyması çağrısında bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu 4 karşı 7 oyla 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir