Avrupa

Avrupa’da siyaset bölünüyor mu?

UHA HABER / 28 ülkeden 751 milletvekilinin seçileceği Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri 23-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Seçimlerde tüm Avrupa’da tam 550 liste yarışıyor. Bu durum bir yandan hayal kırıklığına uğramış seçmenin değişim istediğine işaret ederken bir yandan da Avrupa’da siyasetin giderek bölündüğünü gösteriyor.

Almanya 41 ile en fazla listenin yarıştığı ülke. 96 milletvekili ile AP’ye en fazla temsilci göndermesinden dolayı bu durum sürpriz değil. Ancak AP’ye sadece 21 milletvekili gönderecek olan Çek Cumhuriyeti’nde 39 liste seçime katılıyor. Bu, Fransa (34), İtalya (18) ve İngiltere’den (27) bile fazla.

En az listenin yarıştığı ülkeler ise Avusturya ve Malta.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) dış politika analisti Susi Dennison seçimlerde çok fazla listenin yarışmasının Avrupa’da siyasi sistemin bozulmasının bir işareti olduğunu düşünüyor.

Dennison’a göre artık insanlar partilerine sıkıca sadık değil, bunun yerine siyasi sistemden dolayı yaşadıkları hayal kırıklığının etkisiyle daha farklı şeyler denemek istiyorlar.

AB paradoksu

14 AB üyesinde yapılan ve EFRC tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan seçim anketine katılanların dörtte üçü ulusal veya AB seviyesinde siyasetin bozulduğuna inanıyor. Dennison seçimler sonucunda AP’deki milletvekillerinin üçte birinin AB karşıtı kişilerden oluşmasını bekliyor.

EFRC uzmanının dikkat çektiği paradoks ise tüm bu bölünmüşlük ve hayal kırıklığına rağmen kamuoyu yoklamalarına katılanların AB’yi olumlu olarak görmesi. Eurobarometre’nin son anketine göre İngiltere hariç 27 AB ülkesinde katılımcıların yüzde 68’i AB üyesi olmalarından ülkelerinin istifade ettiğine inanıyor.

HABER : Alice TIDEY

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / BELÇİKA, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir