Medya

Avrupa Ortadoğu’daki yetersizliğinin bedelini ödeyecek

UHA HABER / Almanya’da Alman basınında, Süleymani’nin öldürülmesi sonrasında bölgede yaşanan gelişmeler öne çıkıyor. Süddeutsche Zeitung’daki yorumda, bölgedeki krizin aşılmasında Avrupa’nın yeterince etkili olamadığı savunuluyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Almanya Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ,  Alman Basınında öne çıkan Kasım Süleymani’yle ilgili yorumları aktarıyor.

Münih’te yayımlanan Süddeutsche Zeitung‘daki yorumda Almanya ve Avrupa’nın Ortadoğu’da yaşanan krizin aşılmasında yeterince etkili olamadığına dikkat çekiliyor.

Gazete, Avrupa ve Almanya’nın imkanlarının ne kadar sınırlı kalıyorsa, krizin olası sonuçlarının da o kadar sınırsız göründüğünü yazıyor.

Gerçek bir savaş çıkmasa bile bu durumda değişikliğin olmayacağına dikkat çeken gazete, Irak’ta şimdiye kadar sağlanabilen istikrarın biraz olsun sarsılmasını, insanların yeniden kaçmaya başlayacağının kesin olduğunu, İran’ın, uygulayacağı terör için büyük olasılıkla Avrupa’da da hedefler arayacağını aktarıyor.

Gazete, bunun yanı sıra ekonomik açıdan da kırılmaların yaşanacağının altını çiziyor, Avrupa zayıflığı nedeniyle şimdiye kadar olduğundan çok daha büyük bedel ödeyeceğini belirtiyor.

Kısa vadede ihtiyatlı olunması yönünde Avrupa’nın ortak bir çağrı yapmasından başka seçeneğin bulunmadığına vurgu yapan Gazete,  bu çağrının en çok Irak’ta karşılık bulabileceğini, ama tabii ki Avrupalıların ülkeyi kaçarcasına terk etmediği taktirde, diye yazıyor.

Gazete, “Bu nedenle de, Alman askerlerini önce güvenli bir yere götürmek doğru, ama ülkedeki eğitim misyonuna ve bununla birlikte her türlü umuda son vermek yanlış olur.” diye aktarıyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung da, İranlı komutan Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen saldırı sonucu  öldürülmesinin ardından Avrupa’nın içinde bulunduğu durumu işliyor.

Gazete, Avrupalı müttefiklerin Trump hükümeti tarafından bilgilendirilmemiş olmasının, Macron’un Batı ittifakında stratejik bir uzlaşma olmadığı yönündeki eleştirilerini haklı çıkardığına yer veriyor.

“Sonuçları bölgeyi kaosa sürükleyebilecek, jeopolitik koordinatları altüst edebilecek ve Avrupa’nın güvenliğini tehdit altında bırakacak bir kararı, Amerika’nın müttefikleri haber bültenlerinden öğrenmek zorunda kalmamalıydı” şeklinde yorumlayan gazete,  İran’ın vereceği tepkinin gerçekten dini liderlerinin sözde tehditleri kadar sert olup olmayacağını beklemekten başka çarelerinin bulunmadığını ve bunların hepsinin ateşle ölümcül bir oyun olduğunu ifade ediyor.

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrasında Irak meclisi ABD askerleri ile birlikte yabancı birliklerin ülkeyi terk etmesini isteyen bir karar aldığını yazan Neue Osnabrücker Zeitung’da, Süleymani suikasti sonrasında Irak’taki olası gelişmeleri ele alıyor.

Gazete, Uluslararası destek olmadan Irak’ın, IŞİD’in yeniden güçlenmesiyle mağdur duruma düşme veya sonunda İran’a tamamen bağımlı olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekiyor.

Her ikisinin de ülkenin istikrarına zarar vermesinin yanı sıra IŞİD terörünün uluslararası düzeyde de güç kazanmasına yol açacağını ve bu nedenle de, IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona olan yaklaşımın Irak açısından kader meselesi olabileceğini yazıyor.

Gazete, Bağdat’taki hükümetin onayı olduğu sürece Alman askerlerinin ülkede kalabileceğini söylemeye gerek olmadığını, aksi halde görevlerini tamamlamadan toparlanıp dönmek zorunda kalacaklarını aktarıyor.

ABD’nin, General Süleymani’yi Irak topraklarında öldürerek, yıllardır oluşturulan güveni yerle bir ettiğinin altını çizen gazete, “Bu durum kadar acı olan başka bir gerçek de, Almanya ve Avrupa Birliği’nin gerilimin tırmanmasını engellemeyi başaramayacak olması” olarak nitelendiriyor.

Mannheimer Morgen gazetesindeki yorum ise tamamen İran’ın Ortadoğu’daki rolüne odaklanarak, ABD’nin –İsrail dışında- Ortadoğu’da durumun hiçbir zaman iyi olmadığına işaret ediyor.

“Şimdi de son kredisini harcıyor” diye ifade kullanan gazete,  bu durumdan, önemli bir bölgesel güç haline gelen, hiçbir şeye kolaylıkla boyun eğmeyen İran’ın fayda sağladığını açıklıyor.

Gazete, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilme riskinin de arttığına değiniyor, Trump’ın yalan söylediği ve aslında rejim değişikliği istediği yönündeki Tahran’ın korkularının bir paranoyadan değil gerçek bir durumdan kaynaklandığını ifade ediyor.

“Belki de İran bu nedenle nükleer silah yapar” diye yazan gazete, “Tecrübe ile sabit olan ise nükleer silahı olan kendini güvende hisseder.”diyor.

[UHA Haber Ajansı, 9 Ocak 2020]

3'te 3 Tarih banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir