Avrupa Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı resmen Fransız Christiane Lagarde oldu

UHA HABER / Brüksel’de toplanan Avrupalı liderler eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ı Avrupa Merkez Bankası’nın başına resmen atadı.

Mustafa Kemal ATATÜRKEuroNews‘te yer alan haberde,Yeni görevini sekiz yıl sürdürmesi beklenen Fransız Christine Lagarde, İtalyan Mario Draghi’den boşalacak koltuğa 1 Kasım 2019 tarihinde oturacak.

Avrupa Merkez Bankası’nı ilk kez bir kadın yönetecek

Euro Bölgesi’nde bulunan 19 ülkenin para politikasını yönetmekle yükümlü Avrupa Merkez Bankası’nı ilk kez bir kadın yönetecek. 1998 yılında Frankfurt’ta kurulan Avrupa Merkez Bankası’nın temel görevi, Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarını korumak.

Christine Lagarde kimdir ?

Gerçek ismi Christine Lallouette olan Christine Lagarde 1956 yılında, dokuzuncu Paris’te Katolik bir ailede dünyaya geldi.

Hem avukat, hem iş insanı hem politikacı olarak görev yapan Christine Lagarde senkronize yüzme dalında Fransız milli takımının da uzun süre üyesiydi.

Bir uluslararası Amerikan hukuk bürosunda çalıştıktan sonra Lagarde, 2005 – 2007 yılları arasında Villepin hükümetinde Dış Ticaret Bakan Yardımcısı oldu. Daha sonra ise 2007’de Fillon hükümetinin Tarım ve Balıkçılık Bakanı oldu. Haziran 2007’den 2011’e kadar Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yaptı.

2011 yılında Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) başına geçti. Temmuz 2019 ‘da Avrupa Merkez Bankası başkanı olabilmek için İMF başkanlığı görevinden istifa etti.

HABER : Gülsüm ALAN

BRÜKSEL, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir