Kültür-Sanat

Avrupa manzaraları onun renkli eskizlerinde

UHA HABER / O, eskizleriyle mimari yapıların hikayelerini anlatabildiğini düşünüyor. Almanya’da yaşayan Danny Hawk, Avrupa manzaralarını çizimleriyle birleştiriyor.

TRT Haber : Gülçin Sakarya
TRT Haber : Bertuğ Ulukan

Mimari yapılar, sokaklar ve şehir manzaraları…

Eline sulu boyasını ve eskiz defterini alıyor, Avrupa’nın dört bir yanında çizimler yapıyor.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşayan Danny Hawk, ABD’de doğup büyüdü. 2013’ten beri de üniversiteyi okuduğu ülkede yaşıyor.

Danny, lisedeyken çok fazla çizim yapıyordu ancak sonraki 10 yılı çizim yapmadan geçti. 2017 yılında ise, şu anda da tutkuyla devam ettiği eskizlerini çizmeye başladı.

Sanatla ilgilenen bir arkadaşı ona ilham oldu. O zamandan beri de renkli mürekkebi ve sulu boya çizimleriyle Avrupa’nın mimarisini, sokaklarını insanlarla paylaşıyor Danny.

Ona göre binaların anlatacak hikayeleri var

Danny, çizim yapmayı sadece kendini ifade etmenin bir yolu olarak görmüyor. Eskizleriyle bir hikayeyi anlatabiliyor, yeni insanlarla tanışabiliyor.

Her şeyi çizmeyi seviyorum ama çizmeyi gerçekten sevdiğim şeylerden biri mimari yapılar. Bina çizmekten gerçekten hoşlanıyorum çünkü her birinin  kendine özgü anlatılacak bir hikayesi var. Tarihini, bir yerlerin kültürünü, renklerini görebiliyorsunuz. Ayrıca, şehir ve sokak manzaralarını da çizmeyi seviyorum.

Bazen sadece eskiz defterini alıyor ve nereye gideceğini belirlemeden metroya biniyor. Daha sonrasıysa defterlerinde saklı. Bir mimari yapıyı çizmek, 1,5-2 saatini alıyor. Eğer çok fazla detay varsa 3 saati de bulduğu oluyor.

“Sadece çalışmalısın ve yaptığın şeyden keyif almalısın”

Danny, bugüne kadar 40’tan fazla ülkeye gitti ancak çoğu çizim yapmaya başlamadan önceydi. 10 kadar ülkenin renkli manzaraları ise onun defterlerinde hayat buldu.

“Birkaç yıl önce İstanbul’daydım ama ne yazık ki eskiz defterim yanımda değildi bu yüzden Ayasofya’yı ve diğer güzel anıtları çizemedim.”

Saraylardan kalelere, şehir merkezlerinden parklara…

Yaptığı çizimleri Instagram hesabından paylaşan Danny, takipçilerinden de eskizle ilgili sorular alıyor. Danny’nin çizim yapmak isteyenlere önerisi ise şu:

“Onlara daima bir şeyler üzerinde çok fazla düşünmemelerini, insanlarla kendilerini kıyaslamakla uğraşmamalarını ve işe koyulmalarını söylüyorum. Hayatta yaptığın her şeyde bu geçerli. Kimse bir sabah uyanıp harika bir şekilde piyano çalmıyor veya tenis oynamıyor. Çizimde de aynı şey geçerli. Sadece çalışmalısın ve yaptığın şeyden keyif almalısın. Eğer yaptığın şeyden keyif alırsan ve tutkulu olursan, bunlar başarılı olmanda sana yardımcı olacak.”

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / FRANFURT, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir