Avrupa

Avrupa Konseyi: Yunanistan göçmenlere iyi ev sahipliği yapamıyor

Avrupa Konseyi tarafından yayınlanan raporda, Yunanistan göçmen ağırlama merkezlerinin koşullarının iyileştirilmesi konusunda uyarıldı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, bu ülkeye haziran ayında yaptığı ziyaretle ilgili raporunu bugün yayınladı.

Raporda, “Yunanistan acil bir şekilde göçmenlerin uyumu ve göçmen ağırlama merkezlerinin koşullarının düzeltilmesi ve bu konuda uzun dönem politikaların belirlenmesi için gerekli tedbirleri alması gerekir.” ifadesi kullanıldı.

Raporda, göçmenlerin özellikle sağlık ve eğitim koşullarıyla ilgili ihtiyaçlarının giderilmesi istendi.

Yunanistan yönetimi ve halkını çabalarına rağmen, göçmen ağırlama merkezlerinin özelikle adalarda kabul edilebilir standartların altında kaldığına vurgu yapılan raporda, yetkililer özellikle hijyen koşulları ile göçmenlerin psikolojik sıkıntılarına acil bir şekilde çare bulmalı, belirsizlik adalardaki göçmenlerin sağlık koşullarını tehdit ediyor.” denildi.

Avrupa Konseyi: Yunanistan göçmenlere iyi ev sahipliği yapamıyor ile ilgili görsel sonucu

Adalardaki göçmenlerin, ana karaya transferlerini hızlandırılması istenen raporda, yine buradaki göçmen ağırlama merkezlerinin kapasitelerinin iyileştirilmesine öncelik verilmesi istendi.

Raporda, Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarına da bu ülkeye gerekli desteği vermesi çağrısında bulunuldu.

Yalnız kalmış göçmen çocukların sorunlarına da özellikle dikkati çekilen raporda, bu çocukların eğitim sorunlarına da çare bulunması istendi.

Ayrıca, bu ülkedeki kemer sıkma politikalarının insan haklarının kötüleşmesine yol açtığı saptamasında da bulunuldu.

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir