Avrupa

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Rusya’ya yaptırımları kaldırdı

UHA HABER / Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından oy hakkı askıya alınan Rus milletvekillerine karşı uygulanan yaptırımları kaldırdı.

Kabul edilen kararla birlikte Rus heyeti, AKPM’ye geri döndü. Avrupa Konseyi ve Rusya arasında son 5 yıldır kriz yaşanıyordu.

Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece alındı.

Dokuz saat süren tartışmaların ardından 118 milletvekili ‘evet’ 62 milletvekili ‘hayır’, 10 milletvekili ise çekimser oy kullanıldı.

Rusya’nın AKPM’ye 75 milyon euro borcu var

Rusya, oy hakkının kesilmesi nedeniyle Avrupa Konseyi’ni boykot etmiş, 2017 yılında ise üyelik dolayısıyla yıllık ödemesi gereken 46 milyon euro tutarında aidatı kesmişti. Moskova’nın AKPM’ye 75 milyon euro borcu bulunuyor.

Ağır yaptırımlara maruz kalmak istemeyen Rus hükümeti 70 yıldır var olan Avrupa Konseyi’nden ayrılma tehdidinde bulunuyordu.

Avrupalı bazı çevreler Moskova’yı Avrupa Konseyi’nden uzaklaştırmanın, Rusya’daki insan hakkı mağdurlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma hakkını zora sokacağını savunuyordu.

Avrupa Birliği kurumlarından tamamen bağımsız işleyen ve 47 üyesi bulunan AKPM ülkelere demokrasi ve insan hakları konusunda önerilerde bulunuyor ancak bu tavsiyeler bağlayıcı değil.

HABER : Gülsüm ALAN

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / PARİS, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir