Avrupa

Avrupa Birliği İran’la Anlaşmayı Sürdürmek İstiyor

UHA HABER / Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, birliğin İran’la yapılmış olan anlaşmayı tam anlamıyla desteklediğini ve Tahran’la tansiyonun düşürülmesini istediğini söyledi. 

Mogherini, İran anlaşmasında imzası bulunan İngiltere, Fransa, Almanya dışişleri bakanlarıyla yapacağı toplantı öncesinde gazetecilere, “Tüm enstrümanlarımız ve siyasi irademizle mümkün olan en fazla şekilde anlaşmaya desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Rusya ziyareti öncesinde Brüksel’e giden Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da gün içinde İran konusunda Mogherini’yle bir araya geldi.

Pompeo’nun Brüksel temasları sırasında Avrupalı ve NATO müttefiklerine İran’ın artan tehditleriyle ilgili bilgi verdiği kaydedildi. Konuyla ilgili açıklama Amerika’nın İran özel temsilcisinden geldi.

Pompeo Rusya’da Lavrov’la görüşecek

Pompeo daha sonra Soçi’ye giderek İran konusunda temaslarda bulunmak üzere Salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşecek.

Avrupalı ülkeler geçen hafta yaptıkları açıklamayla İran’la, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı devam ettirmek niyetinde olduklarını belirterek İran tarafından verilen ültimatomu kabul etmediklerini duyurmuşlardı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani geçen hafta yaptığı açıklamada, 60 gün içerisinde Avrupalı ülkelerin anlaşmadan kaynaklanan haklarını vermemeleri halinde İran’ın yeniden nükleer programına geri döneceğini açıklamıştı.

BRÜKSEL, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir