Türkiye

Atatürk Barajı’ndaki renk değişiminin sebebi belli oldu

UHA HABER / Adıyaman Atatürk Baraj Gölü’nün kıyı şeridinde suyun rengi yeşile döndü. Bu durum insan hayatı açısından hayatı için tehlikeli değil ancak suda yaşayan canlıların ölümüne neden oluyor. Peki bu renk değişiminin sebebi ne?

Adıyaman’da Atatürk Baraj Gölü’nde 5 kilometrelik kıyı şeridinde suyun rengi yeşile döndü, durum yetkililere bildirildi.

Yapılan incelemelerin ardından gerçek gün yüzüne çıktı.

Olaya suda yaşayan alglerin sayısının artmasının neden olduğu belirlendi. Sevindirici tarafı ise insan hayatı açısından herhangi bir tehlike arz etmiyor.

Suda yaşayan, karbon, fosfor ve azotla beslenen alglerin, deterjan, azotlu gübre gibi atıklar yüzünden sayılarının arttığı tespit edildi.

Balık ölümlerine sebep oldu

Alg patlaması, suya yeterli oksijen ve güneş ışığının girmemesine neden oluyor. Bu da balık ve diğer canlıların ölümüne yol açıyor. Yaklaşık 1 ay önce toplu balık ölümlerinin görüldüğü baraj gölünde balıklar zaman zaman kıyıya vuruyor.

Arıtma tesisinin kapasitesinin artırılması ve suda havalandırma işlemi yapılarak bu durumun engellenmesi planlanıyor.

TRT Haber: Burak Dündar

ADIYAMAN, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir