Gündem

Atatürk 100 yıl önce Raco’daydı

Türk ordusunun teröristlerden temizlediği Raco, Türk Milleti için tarihi bir öneme sahip.

Atatürk, halepte ile ilgili görsel sonucu

Halep’te

Raco bundan tam 100 yıl önce Suriye’de İngilizlere karşı mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk’ün son karargâhıydı.

Atatürk, halepte ile ilgili görsel sonucu

Ordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Kemal, Diyarbakır’lı Abdurrahim (Tunçak) adlı çocukla Halep’te. (1917)

Atatürk, Yedinci Ordu Kumandanı olarak Suriye’deki savaşı Raco’dan yönetmişti

raco'da türk bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Türk Ordusu 100 yıl önce müterake ile çekildiği Suriye’de bugün yine emperyalizmle mücadele ediyor.

raco'da türk bayrağı ile ilgili görsel sonucu

Raco’da Esad’ın bayrakları indirildi.

Afrin operasyonunda Türk Ordusu’nun son başarısı da kritik öneme sahip Raco’yu PKK-YGP’li teröristlerden temizlemesi… Çünkü, Raco aynı zamanda Türk Milleti için büyük bir tarihi öneme sahip.

Bundan tam 100 yıl önce, Osmanlı Devleti dört bir yandan işgal altındaydı. Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen Osmanlı Ordusu, Suriye ve Filsitin Cephesinde  İngilizler ve İngiliz işbirlikçisi çetelerle savaşıyordu. Tarih 26 Ağustos 1918’i gösteriyordu.

İstanbul’dan yol çıkarak Halep’e varan Mustafa Kemal, iki gün sonra Nablus’a geçti ve Yedinci Ordu’nun kumandasını eline aldı.

Dağılan orduları toparlamaya çalışan Mustafa Kemal, İngilizlerin ilerleyişini durdurmak için Halep’in kuzeyinde savunma hattı kurmaya çalışıyordu. Kendi emrindeki ordularla İngilizleri bozguna uğratan Atatürk, destek orduların mağlubiyeti nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldı.

Üstün başarıları ile göz dolduran Atatürk, 22 Eylül 1918’de saray hükümeti tarafından “Padişahın fahrî yaveri” ilân edildi. Atatürk’ün Suriye’deki karargâhı da, mehmetçiğin temizlediği Raco’daydı. Görevlendirme telgrafını Raco’daki karargahında alan Atatürk, aynı gün görevi devralmak için Adana’daki Yıldırım Orduları Kumandanlığı’na şifreli telgraf çekti.

Atatürk’ün o dönem çektiği bu telgraf ve daha binlercesi Kaynak Yayınları’nın 30 Ciltlik “Atatürk’ün Bütün Eserleri” kitaplarında yayımlandı.

atatürk ve Mondros Mütarekesi ile ilgili görsel sonucu

Görevini Kurmay Başkanına devreden Mustafa Kemal Paşa, 30 Ekim 1918 günü Raco’dan ayrıldı. Aynı gün Osmanlı Devleti de İtilaf Devletleri ile yenilgi anlamına gelen Mondros Mütarekesini imzaladı.

Atatürk, halepte ile ilgili görsel sonucu

İşgal şartlarını kabul etmeyen Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu ve Türk Milleti’nin Atatürk’ü oldu.

Mustafa Kemal’in askerleri, 100 yıl önce olduğu gibi yine emperyalizme karşı mücadele ederek, bir asır önce mütareke ile bıraktığı Atatürk’ün Suriye’deki son karargâhı Raco’yu, üstün bir başarıyla teröristlerden temizledi.

KAYNAK: ulusal.com.tr

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir